«Κηδεία» για Ίντερ στο 92′ στη Φλωρεντία.

Η Φιορεντίνα ισοφάρισε σε 1-1, με το γκολ του Βλάχοβιτς στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, την Ίντερ και έκανε το καλύτερο χριστουγεννιάτικο δώρο στη Γιουβέντους, η οποία έπιασε τους «νερατζούρι» στην πρώτη θέση της βαθμολογίας του ιταλικού πρωταθλήματος.

Η Ίντερ φαινόταν ότι θα επιστρέψει στις νίκες κόντρα στη Φιορεντίνα, μετά την εντός έδρας ισοπαλία με την Ρόμα και την ήττα-αποκλεισμό από τη συνέχεια του Champions League από την Μπαρτσελόνα στο “Μεάτσα”.

Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε, είχε προηγηθεί στο 9ο λεπτό με τον Βαλέρο, ο οποίος δεν πανηγύρισε το γκολ του, σε ένδειξη σεβασμού προς την ομάδα της οποίας έχει τιμήσει τη φανέλα και έχει αγαπηθεί όσο λίγοι, και κρατούσε το προβάδισμά αυτό μέχρι και λίγο πριν τη λήξη του αγώνα. Ο Βλάχοβιτς όμως στο 90’+2′ ισοφάρισε για τους “βιόλα” στο τελικό 1-1 και η Ίντερ πλέον θα έχει συγκάτοικο στην κορυφή τη Γιουβέντους -νίκησε νωρίτερα με 3-1 την Ουντινέζε- με την οποία ισοβαθμεί στους 39 βαθμούς.