Στο νοσοκομείο με ασθενοφόρο ο Σφαλτσάκης του Άρη.

Ο Διαμαντής Σλαφτσάκης ήταν ο μεγάλος άτυχος του Άρη, στην εντός έδρας νίκη των Θεσσαλονικέων επί της Ντνίπρο (86-61) για το Europe Cup.

Τη δεύτερη νίκη του στον 7ο όμιλο του Europe Cup πανηγύρισε απόψε στο Αλεξάνδρειο ο Άρης. Οι Θεσσαλονικείς, οι οποίοι δεν έχουν ελπίδες πρόκρισης στη Β’ φάση της διοργάνωσης, επικράτησαν με 86-61 της Ντνίπρο, για την 5η και προτελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου, υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους στην 5η ήττα σε ισάριθμες αναμετρήσεις.

Το παιχνίδι στιγματίστηκε όμως από τον τραυματισμό του Διαμαντή Σλαφτσάκη στο τέταρτο δεκάλεπτο του αγώνα. Ο Έλληνας φόργουορντ του Άρη προσπάθησε να πάρει το ριμπάουντ με αντίπαλο τον Φεσένκο και προσγειώθηκε ανώμαλα στο παρκέ.

Ο Σλαφτσάκης χτύπησε στον δεξιό αστράγαλο αποχώρησε με βοήθεια από το παρκέ και παρακολούθησε το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα ξαπλωμένος στο φορείο (οι πρώτες εκτιμήσεις έκαναν λόγο για διάστρεμμα βαριάς μορφής). Στη συνέχεια επιβιβάστηκε στο ασθενοφόρο και αποχώρησε από το γήπεδο όπου θα διακομιστεί στο νοσοκομείο για να υποβληθεί σε εξετάσεις.

Πλέον οι “κίτρινοι” περιμένουν τα αποτελέσματα των εξετάσεών του για να διαπιστωθεί το μέγεθος της ζημιάς. “Οι τραυματισμοί δημιουργούν ένα σοκ ο Διαμαντής είναι ένα συναισθηματικό παιδί και προσπαθούμε να τον σταθεροποιήσουμε η εξέλιξη του είναι σημαντική για την ομάδα. Είναι μια δύσκολη στιγμή που πρέπει να την αντιμετωπίσει με ψηλά το κεφάλι” ανέφερε σχετικά ο προπονητής του Άρη, Βαγγέλης Αγγέλου.

Απ’ την μεριά της, η ΚΑΕ Άρης έστειλε τις ευχές της στον Έλληνα φόργουορντ -μέσω του λογαριασμού της στο Facebook– αναφέροντας: “Διαμαντή, όλος ο ΑΡΗΣ, σου εύχεται Καλή Ανάρρωση και Ταχεία Επιστροφή!”