Ανώτερη η Γιουβέντους. Εύκολη πρόκριση μέσα στην Μπολόνια – video

Έδειξε… έτοιμη για μια ακόμα κούπα στην Ιταλία. Η Γιουβέντους επικράτησε εύκολα -εκτός έδρας- της Μπολόνια με 2-0 και πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας.

Με ένα γκολ στην αρχή του κάθε ημιχρόνου -και χωρίς τον Κριστιάνο Ρονάλντο στο αρχικό σχήμα- η Γιουβέντους νίκησε 2-0 εκτός έδρας την Μπολόνια και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας.

Στη φάση των «8» η Γιουβέντους θα αντιμετωπίσει την Κάλιαρι ή την Αταλάντα. Τα γκολ για τους φιλοξενούμενους σημείωσαν ο Μπερναρντέσκι στο 9΄ και ο Μόιζε Κιν στο 49΄.

Με δύο τέρματα του Πάτρικ Κουτρόνε στην παράταση (102΄, 108΄), η Μίλαν κατάφερε να πάρει τη νίκη – πρόκριση με 2-0 μέσα στην έδρα της Σαμπντόρια.

Την πρόκριση πήρε και η Λάτσιο, που νίκησε εύκολα στην έδρα της 4-1 τη Νοβάρα και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ιταλίας, όπου θα αντιμετωπίσει μία εκ των Ιντερ ή Μπενεβέντο.
Τα αποτελέσματα στους «16» στο Κυπέλλου Ιταλίας και οι διασταυρώσεις στους προημιτελικούς

Λάτσιο-Νοβάρα          4-1

Σαμπντόρια-Μίλαν       0-2 (παρ.)

Μπολόνια-Γιουβέντους   0-2