Γκραν Κανάρια – Παναθηναϊκός: Διπλό “ανάσα” για το Τριφύλλι. – videos

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με της Γκραν Κανάρια και πήρε “ανάσα” στη “μάχη” για την 8άδα και την πρόκριση στα πλέι οφ της Euroleague, έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση με 5 παίκτες να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων.

Για τη μόλις 2η εκτός έδρας νίκη του στη Euroleague, ο Παναθηναϊκός έκανε… περίπατο στο τέλος κόντρα στην Γκραν Κανάρια και έμεινε «ζωντανός» στο κυνήγι της πρώτης 8άδας, μετά και την 24η αγωνιστική.

Μία ακόμη γεμάτη εμφάνιση από τον Καλάθη (17 πόντους, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 κλεψίματα για 6 λάθη), ηγέτης ο Λάνγκφορντ με 18 πόντους και κρίσιμα σουτ, φανταστική βραδιά για τον Αντετοκούνμπο, ενώ εξαιρετικοί ήταν και οι Παπαγιάννης, Κιλπάτρικ και Βουγιούκας.

Το παιχνίδι

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το ματς με καλές επιθέσεις και κακές άμυνες και έτσι πήγαν χέρι χέρι στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο και ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ με 28-26.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως, η «πράσινη» επίθεση… σίγησε και έτσι οι Ισπανοί πέρασαν μπροστά με σκορ 32-28. Με Παπαγιάννη, Αντετοκούνμπο και Λάνγκφορντ να βγαίνουν όμως μπροστά, το Τριφύλλι έκανε σερί 16-0 για το 32-44. Το δεκάλεπτο όμως έληξε με πολύ μικρότερη διαφορά, αφού ένας «καταιγισμός» τριπόντων από τους γηπεδούχους διαμόρφωσε το 45-50 στο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Γκραν Κανάρια ξεκίνησε και πάλι καλύτερα και ισοφάρισε σε 55-55, όμως με τον Καλάθη και τον Λάνγκφορντ, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε ξανά, βρίσκοντας λύσεις και από τον Βουγιούκα στην επίθεση, για το 66-73 στο 30′.

Με τον Κιλπάτρικ να παίρνει τη σκυτάλη δε στο 4ο δεκάλεπτο, η ομάδα του Ρικ Πιτίνο έκανε τελικά και… περίπατο μέσα στην Ισπανία, παίρνοντας άνετα μία τεράστιας βαθμολογικής σημασίας νίκη, που την κρατά «ζωντανή» για την 8άδα.

Τα δεκάλεπτα: 26-28, 45-50, 66-73Τα στατιστικά των παικτών

Γκραν Κανάρια (Γκαρθία): Γουίλι 16 (6/10 δίποντα, 4/4 βολές), Όλιβερ 2, Χάνα 8, Έρικσον 11 (1), Βένε 5 (1), Μπαλβιν, Παουλί, Ραμπασέδα 21 (5/8 τρίποντα), Στρόμπερι 2, Ραντίτσεβιτς 5 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Τζέφερσον 2, Τιλί 8 (3/8 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα)

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Λάνγκφορντ 18 (3/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/4 βολες, 2 ασίστ), Παπαγιάννης 14 (7/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 10 (1), Γκιστ 8 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους 4, Κιλπάτρικ 8 (4/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα), Καλάθης 17 (5/10 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 6 λάθη), Αντετοκούνμπο 16 (8/9 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Μήτογλου (5 ριμπάουντ)