Europa League: “Βόμβες” στους “16”. Αυτοί προκρίθηκαν στα προημιτελικά – video

Εκπλήξεις έγιναν στα παιχνίδια ρεβάνς για τη φάση των “16” του Europa League. Δείτε ποιες ομάδες προκρίθηκαν στα προημιτελικά.

Η μεγαλύτερη έκπληξη στο εφετινό Europa League έγινε στο «Σινομπο» της Πράγας, όπου η Σλάβια κατάφερε να «πετάξει έξω» από τη συνέχεια του Europa League ένα από τα φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου, την Σεβίλη. Στην παράταση οι Τσέχοι επικράτησαν 4-3 των Ανδαλουσιάνων και μετά το 2-2 του πρώτου αγώνα στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» προκρίθηκαν πανηγυρικά στους «8» της διοργάνωσης, στο πιο συναρπαστικό ματς της φάσης των «16».

Μπροστά σε 14.000 οπαδούς της που έδωσαν βροντερό παρόν στο «Μεάτσα», η Αϊντραχτ Φρανκφούρτης πέτυχε τεράστια πρόκριση εις βάρος της Ίντερ. Μετά το 0-0 του πρώτου αγώνα, η γερμανική ομάδα επικράτησε με 1-0 στην Ιταλία και πήρε πανηγυρικά το «εισιτήριο» για τους προημιτελικούς του Europa League, στέλνοντας σπίτι τους, τους Ιταλούς.

Η Μπενφίκα χρειάστηκε την παράταση για να αποκλείσει τη Ντιναμό Ζάγκρεμπ. Οι Πορτογάλοι επικράτησαν με 1-0 στην κανονική διάρκεια του παιχνιδιού (σ.σ. τόσο ήταν το σκορ και του πρώτου αγώνα στην Κροατία) και με δύο γκολ στην παράταση, έφτασαν στην πρόκριση (3-0).

Πρόκριση-θρίλερ πέτυχε η Βαλένθια στη Ρωσία επί της Κράσνονταρ. Η Κράσνονταρ προηγήθηκε στο 85΄ με το φοβερό γκολ του Σουλεϊμάνοφ, αλλά στο 93΄ ο Γουέδες ισοφάρισε (1-1) κι έστειλε τις «νυχτερίδες» στον… έβδομο ουρανό και στην κλήρωση της προημιτελικών Παρασκευής (15/03).

Από την πλευρά της, η Άρσεναλ, με τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο στις εξέδρες αφού ήταν τιμωρημένος, επικράτησαν εντός έδρας της Ρεν με 3-0 κι ανέτρεψαν το σκορ (3-1) του πρώτου αγώνα, παίρνοντας την πρόκριση για τα προημιτελικά.Tα αποτελέσματα

Κράσνονταρ – Βαλένθια 1-1 (1-2)
(85′ Σουλειμάνοφ, 93′ Γουέδες)

Ντιναμό Κιέβου – Τσέλσι 0-5 (0-3)
(5′,33′, 59′ Ζιρού, 45′ Αλόνσο, 78′ Οντόι)

Σάλτσμπουργκ – Νάπολι 3-1 (0-3)
(14′ Μίλικ, 25′ Νταμπούρ, 65′ Γκούλμπραντσεν).

Βιγιαρεάλ – Ζενίτ Αγ. Πετρούπολης 2-1 (3-1)
(29′ Μορένο, 47′ Μπάκα, 91′ Ιβάνοβιτς)

Ίντερ – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 0-1 (0-0)
(6′ Γιόβιτς)

Άρσεναλ – Ρεν 3-0 (1-3)
(5′, 72′ Ομπαμεγιάνγκ, 15′ Μάιτλαντ – Νάιλς)

Σλάβια Πράγας – Σεβίλη 4-3 παρ. 2-2 κ.δ. (2-2)
(14′ Νγκατέ , 47′ πεν. Σούτσεκ , 102′ Φαν Μπιούρεν, 119′ Τραορέ / 44′ πεν. Μπεν Γεντέρ, 54′ Μουνίρ, 98′ Βάθκεθ.)

Μπενφίκα – Ντιναμό Ζάγκρεμπ 3-0 παρ. 1-0 κ.δ. (0-1)
(71′ Ζόνας, 94′ Φερέιρα, 105′ Γκριμάλντο)