Η Ντόρτμουντ “απέδρασε” απ’ το Βερολίνο. video

Με τα χίλια ζόρια. Η Ντόρτμουντ νίκησε με ανατροπή εκτός έδρας την Χέρτα Βερολίνου (3-2) και πήγε στο +3 από την Μπάγερν Μονάχου, που υποδέχεται την Κυριακή την Μάιντζ. Γκολ… λύτρωση από τον Ρόις! Με εννιά παίκτες ολοκλήρωσαν το ματς οι γηπεδούχοι.

Με γκολ του Μάρκο Ρόις στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, η Ντόρτμουντ πέτυχε μεγάλη νίκη στο Βερολίνο (3-2) επί της Χέρτα και θα δώσει… μάχη μέχρι τέλους με την Μπάγερν Μονάχου για τη φετινή κούπα στην Bundesliga.

Οι Βεστφαλοί βρέθηκαν δύο φορές πίσω στο σκορ, από ισάριθμα γκολ του Καλού, αλλά “απάντησαν” με τους Ντιλέινι και Ζαγκαντού. Στο 85΄ οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Τορουναρίγκα και επτά λεπτά αργότερα είδαν την Ντόρτμουντ να πετυχαίνει το νικητήριο γκολ στο 90+2′. Η Χέρτα τελείωσε το ματς με εννέα παίκτες, αφού στο φινάλε αποβλήθηκε και ο Ιμπίσεβιτς.