Εξωφρενικό: Είχε 54 τελικές, 3 δοκάρια, 79% κατοχή μπάλας κι όμως έχασε στο 92′! (vid)

Όλα γίνονται στο «βασιλιά των σπορ»

Η Νασιονάλ Ποτοσί από τη Βολιβία είχε 54 τελικές στο ματς (οι 15 εξ αυτών στην εστία), τρία δοκάρια, 79% κατοχή μπάλας κι όμως γνώρισε την εντός έδρας ήττα (0-1) από τη Σούλια της Βενεζουέλας, στη μοναδική φορά που η δεύτερη πάτησε περιοχή.

Το ποδόσφαιρο δεν είναι μόνο στατιστικά. Η Νασιονάλ Ποτοσί από τη Βολιβία γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 0-1 από τη Σούλια από τη Βενεζουέλα για το πρώτο μεταξύ τους ματς στο πλαίσιο του Copa Sudamericana.

Οι γηπεδούχοι και πρωτοπόροι τους εγχώριου πρωταθλήματος έπαιζαν μονότερμα την αντίπαλο, την είχαν στο μισό γήπεδο κι όμως… έχασαν!

Με μόλις 21% ποσοστό κατοχής της μπάλας, η ομάδα που βρίσκεται στην όγδοη θέση του πρωταθλήματος Βενεζουέλας «απέδρασε» χάρη στο γκολ του Μπρίαν Βελάσκες στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων (90+2′).

Μάλιστα, αυτή ήταν και η μοναδική φορά που πάτησε η φιλοξενούμενη ομάδα στην αντίπαλη περιοχή. Η «θεά» τύχη ήταν με το μέρος τους!