Ρεάλ – Παναθηναϊκός: Χαμένη ευκαιρία. Ραντεβού την Παρασκευή

Ο Παναθηναϊκός έχασε μία τεράστια ευκαιρία για να “σπάσει” την έδρα της Ρεάλ Μαδρίτης. Οι “πράσινοι” ηττήθηκαν με 75-72 από τους Μαδριλένους, στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τα πλέι οφ της Euroleague. Έκανε το 1-0 η “Βασίλισσα”, ραντεβού την Παρασκευή για τη δεύτερη “μάχη”.

Δείτε το LIVE του αγώνα

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 66-72 τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα, έμοιαζε ικανός να «σπάσει» με το «καλημέρα» την έδρα της Ρεάλ Μαδρίτης και να πάρει προβάδισμα πρόκρισης στο Final Four της Euroleague, ωστόσο έμεινε άποντος στα τελευταία λεπτά, με τους Μαδριλένους να παίρνουν τη νίκη (75-72) στις λεπτομέρειες και να κάνουν το 1-0 στη μεταξύ τους σειρά για τα πλέι οφ, εκμεταλλευόμενοι κι ορισμένα φάουλ «δώρα» από τους διαιτητές.

Οι δύο ομάδες ανανεώνουν το ραντεβού τους για το βράδυ της Παρασκευής (19/4, 22:15), με την ομάδα του Ρικ Πιτίνο να ελπίζει να έχει σε καλύτερο βράδυ τον Καλάθη, ο οποίος για τρία δεκάλεπτα ήταν ένας από τους χειρότερους παίκτες του παιχνιδιού, «αναστήθηκε» στην τέταρτη περίοδο, αλλά έκανε τα κρίσιμα λάθη στο φινάλε.

Κορυφαίος των νικητών ήταν για ακόμα μία φορά ο Ταβάρες, ο οποίος έκρυψε τον… ήλιο στους «πράσινους», μετρώντας 8 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ κι 1 κόψιμο. Ο Κοζέρ πρόσθεσε 12 πόντους, με τον Τέιλορ (13π.) να είναι εξαιρετικός όσο αγωνίστηκε (σ.σ. χρεώθηκε γρήγορα με φάουλ).

Από πλευράς ηττημένων, ο Καλάθης είχε 17 πόντους, αλλά με 3/9 δίποντα και 3/10 τρίποντα. Κορυφαίος του «τριφυλλιού» ήταν ο Ίαν Βουγιούκας, ο οποίος ήταν συγκλονιστικός, βάζοντας τους αντίπαλους ψηλούς στα καλάθια με 10 πόντους και 6 ριμπάουντ. Ο αγώνας

Ο Παναθηναϊκός μπήκε μουδιασμένα στο παιχνίδι και χρειάστηκε τέσσερα λεπτά για να πετύχει το πρώτο του καλάθι. Την ίδια ώρα, η Ρεάλ έβρισκε λύσεις στο πρόσωπο του Τέιλορ, ο οποίος με 8 πόντους έβαλε τους Μαδριλένους μπροστά με 14-8 στο 8′.

Ο Ρικ Πιτίνο ξεκίνησε, όπως συνηθίζει, από νωρίς τις αλλαγές, πέρασε στο παιχνίδι τον Βουγιούκα κι ακούμπησε την μπάλα στο ζωγραφιστό, ενώ αντικατέστησε τον Καλάθη με τον Λεκαβίτσιους, ο οποίος με τρίποντο μείωσε σε 14-11. Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τους Ισπανούς μπροστά με 21-17.

Με τον Βουγιούκα και τον Λάνγκφορντ να τραβούν το κουπί στην επίθεση, οι “πράσινοι” δεν άφησαν τη Ρεάλ να ξεφύγει, ενώ με δύο σερί τρίποντα από Καλάθη και Κιλπάτρικ, μείωσαν στον πόντο (32-31) στο 17′.

Ωστόσο, ο δαιμόνιος Καμπάτσο έβαλε και πάλι δύσκολα στον Καλάθη, οι παίκτες του Πίτινο “κόλλησαν” εκ νέου στην επίθεση και οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ξεφύγουν με 8 πόντους (43-35) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

H Ρεάλ μπήκε φουριόζα στο δεύτερο μέρος και με ένα γρήγορο 6-0 έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά στους 14 (49-35). Ο Παναθηναϊκός ξύπνησε μετά τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου και απάντησε με δικό του σερί 6-0 και πλησίασε ξανά στο σκορ (56-52). Τελικά, η τρίτης περίοδος ολοκληρώθηκε με την ισπανική ομάδα στο +6 ύστερα από βολές του Πρέπελιτς (58-52).

O Νικ Καλάθης στο τελευταίο δεκάλεπτο θύμισε τον Καλάθη όλης της σεζόν. Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του και όλη η ομάδα αυτόματα βελτιώθηκε. Οι πράσινοι σ΄αυτό το σημείο έτρεξαν ένα σερί 17-6 και όχι μόνο ανέτρεψαν την κατάσταση κατάφεραν να πάρουν και διαφορά έξι πόντων (66-72).

Στα τελευταία λεπτά, ο Καλάθης έκανε δύο λανθασμένες ενέργειες, οι διαιτητές επέτρεψαν το σκληρό παιχνίδι των Μαδριλένων κι ο Παναθηναϊκός έμεινε άποντος στα τελευταία τέσσερα λεπτά. Με σερί βολές, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 73-72 στο τελευταίο λεπτό, τρέχοντας σερί 9-0/

Ο Κιθ Λάνγκφορντ ανέλαβε την επίθεση του Παναθηναϊκού, αλλά ο Αμερικανός 33” πριν το τέλος αστόχησε υπό την πίεση του Καμπάτσο. Ο Ταβάρες στη συνέχεια ευστόχησε σε δύο βολές και έκανε το 75-72. Ο Τόμας τρία δευτερόλεπτα πριν το τέλος αστόχησε σε τρίποντο, ενώ ο Λάνγκφορντ πήρε το ριμπάουντ και δέχτηκε το στοπ από τον Ταβάρες. Έτσι το 75-72 έμεινε μέχρι το τέλος και η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε τη νίκη και έκανε το 1-0.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 43-35, 58-52, 75-72.
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 12 (4/4 δίποντα, 4/5 βολές), Ράντολφ 3 (1/5 σουτ), Φερνάντεθ 7 (2/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο), Καμπάτσο 8 (1/7 σουτ, 6/6 βολές), Ρέγες, Αγιόν 2, Κάρολ 8 (2), Ταβάρες 8 (8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κόψιμο), Ντεκ 2, Πρέπελιτς 7 (1), Τόμπκινς 5 (2/7 σουτ), Τέιλορ 13 (3).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πιτίνο): Τόμας 12 (3/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Λάνγκφορντ 9 (4/10 δίποντα), Παπαγιάννης 2, Παπαπέτρου 8 (2/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γκιστ 2, Βουγιούκας 10 (4/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Λεκαβίτσιους 7 (1), Κιλπάτρικ 5 (1), Λοτζέσκι, Καλάθης 17 (3/9 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Αντετοκούνμπο.