“Εξωγήινος” Ντουράντ. Διέλυσε τους Κλίπερς – Προκρίθηκαν οι Γουόριορς

Ο Κέβιν Ντουράντ πήρε από το… χέρι τους Γουόριορς και τους οδήγησε στη νίκη επί των Κλίπερς (129-119) και την πρόκριση στον επόμενο γύρο των πλέι οφ του ΝΒΑ (4-2 η σειρά).

Έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κέβιν Ντουράντ, οι Γουόριορς επικράτησαν των Κλίπερς στο Λος Άντζελες με 129-119, πήραν το game 6 και πέρασαν στην επόμενη φάση των πλέι οφ του ΝΒΑ (έκαναν το 4-2).

Οι Κλίπερς δεν μπορούσαν να βρουν τρόπους να αντιμετωπίσουν τους αποφασισμένους «πολεμιστές», με το ημίχρονο να τους βρίσκει πίσω στο σκορ με 72-53. Ο Ντουράντ βρέθηκε σε εκπληκτική βραδιά, σημειώνοντας 50 πόντους (6/14 τρίποντα) σε 42 λεπτά αγώνα (τους 38 στο πρώτο ημίχρονο).

Άξιος συμπαραστάτης του «KD» ήταν ο Γκριν, που έκανε triple double με 16 πόντους, 14 ριμπάουντ, 10 ασίστ, αλλά και 4 κλεψίματα. Στους 24 πόντους σταμάτησε ο ο Κάρι. Πρώτος σκόρερ των ηττημένων ήταν ο Γκαλινάρι  με 29 πόντους.

Οι Γουόριορς έκαναν έτσι το 4-2 στη σειρά και στα ημιτελικά της Δύσης θα αντιμετωπίσουν τους Ρόκετς.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-35, 22-37, 25-30, 32-27

Λ.Α. Κλίπερς (Ρίβερς): Γκριν 7 (8 ριμπάουντ), Γκαλινάρι 29 (11/24 σουτ), Μπέβερλι 11 (14 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Σάμετ 10, Γκίλγκιους-Αλεξάντερ 22 (8/14 σουτ, 6 ασίστ), Χάρελ 10 (8 ριμπάουντ), Ζούμπατς, Ρόμπινσον 8, Θόρνγουελ 3, Τεμπλ 2, Γουίλιαμς 8 (3/21 σουτ, 7 ασίστ).

Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς (Κερ): Γκριν 16 (14 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 4 τάπες), Ντουράντ 50 (9/12 δίποντα, 6/14 τρίποντα, 14/15 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λίβινγκστον 2, Κάρι 24 (8/14 σουτ, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τόμπσον 9 (7 ριμπάουντ, 3 τάπες), Μπελ 2, Γερέμπκο, ΜακΚίνι 3, Λούνι 2, Μπόγκουτ 4, Κουκ 2, Εβανς, Ιγκουοντάλα 15 (3 κλεψίματα).