“Κατέρρευσε” η Άρσεναλ με 10 παίκτες. Τριάρα και νίκη Ευρώπης για τη Λέστερ – video

Η αποβολή του Νάιλς στο 39ο λεπτό του αγώνα “καταδίκασε” την Άρσεναλ του Σωκράτη Παπασταθόπουλου στην ήττα από τη Λέστερ με 3-0, η οποία μπορεί πια να αποδειχθεί και καθοριστική για την 4η θέση και το Champions League.

Η Άρσεναλ είχε «χρυσή» ευκαιρία να βρεθεί στην 4η θέση εν αναμονή του ντέρμπι Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Τσέλσι, αλλά μένοντας με 10 παίκτες από το πρώτο ημίχρονο, γνώρισε οδυνηρή ήττα με 3-0 από τη Λέστερ.

Ο Νάιλς ήταν αυτός που αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 39′ με το σκορ στο 0-0, για να έρθει στη συνέχεια η… κατάρρευση των «κανονιέρηδων» με τις «αλεπούδες» να πετυχαίνουν τρία τέρματα στο δεύτερο μέρος.

Ο Τίλεμανς έκανε το 1-0 στο 59′ για να δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του, ο Βάρντι, με δύο τέρματα στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα. Η Λέστερ ανέβηκε έτσι στην 8η θέση της Πρέμιερ Λιγκ, με 3 βαθμούς λιγότερους από τη Γουλβς στην 7η θέση, η οποία υπό προϋποθέσεις» μπορεί να οδηγήσει στην Ευρώπη.