“Ίδρωσε” το Περιστέρι με Ήφαιστο. Ο Βασιλόπουλος είχε τις λύσεις

Με νίκη μπήκε στο Περιστέρι στα φετινά πλέι οφ. Μπορεί να δυσκολεύτηκαν υπερβολικά κόντρα στον Ήφαιστο Λήμνου, αλλά οι “πρίγκιπες της δυτικής όχθης” έφτασαν στη νίκη (84-81) και θέλουν άλλη μια για να πάρουν το “εισιτήριο” στα ημιτελικά. Απίστευτη 4η περίοδος από τον Βασιλόπουλο.

Ο μοναδικός προημιτελικός της Basket League που είχε… αγωνία! Συγκλονιστικό ήταν το φινάλε του αγώνα Περιστέρι – Ήφαιστος Λήμνου, με την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη να επικρατεί με 84-81 και να κάνει το 1-0 στα πλέι οφ.

Οι νησιώτες έκαναν μεγάλη εμφάνιση, ο Χαριτόπουλος μείωσε σε 82-79 στα 29΄΄ με λέι απ για τους φιλοξενούμενους, ο Γκρέι με 2/2 βολές έκανε το 84-79, ενώ στα 9΄΄ ο Φρεϊμάνις έκανε το 84-81.

Ο Σμιθ σταμάτησε με φάουλ τον Κάλαχαν και τον χρόνο, αλλά είχαν ήδη κυλήσει 6 δεύτερα. Ο Κάλαχαν ήταν άστοχος και στις δύο βολές… αλλά ο Ήφαιστος δεν προλάβαινε πλέον, αφού ο Δημήτρης Σταμάτης δεν κατάφερε να οδηγήσει τον αγώνα σε έξτρα πεντάλεπτο (άστοχος σε τρίποντο).

Η ομάδα των Δυτικών Προαστίων έκανε έτσι το 1-0 στη σειρά με τον Ήφαιστο και θέλει τη νίκη στη Λήμνο (22/5, 16:00) για να περάσει στην επόμενη φάση.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της νίκης του Περιστερίου ήταν ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος. Ο έμπειρος φόργουορντ πέτυχε συνολικά 19 πόντους και μάζεψε 5 ριμπάουντ. Οι 10 όμως από τους πόντους που σημείωσε μπήκαν στην κρίσιμη 4η περίοδο, που το Περιστέρι κλήθηκε να γυρίσει από το -7 (61-68).

Άξιοι συμπαραστάτες του Βασιλόπουλου, ήταν οι Μπέντιλ (14π., 8ρ.), Κάλαχαν (13π., 3/6τρ.) και Σκορδίλης (11π.). Από πλευράς ηττημένων, οι Φρεϊμάνις (16π., 4/4τρ., 6ρ.), Γκότσερ (14π.), Έβανς (10π.) και Σμιθ (10π.)

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 47-42, 61-68, 84-81

Περιστέρι Βίκος Cola (Πεδουλάκης): Σκορδίλης 11 (5/5 δίποντα), Βασιλόπουλος 19 (3), Γκρέι 7, Αγραβάνης 4, Κάλαχαν 13 (3), Μουράτος 4, Μπέντιλ 14 (8 ριμπάουντ), Ντάνιελ 5, Καράμπελας 1, Σ. Σμιθ 2, Φλέμινγκς 4

Ήφαιστος Λήμνου (Μανωλόπουλος): Γκότσερ 14 (2), Έβανς 10, Ουίγκινς 9 (1), Τ. Σμιθ 10 (1), Φρεϊμάνις 16 (4), Μανωλόπουλος 2, Μούρτος 6 (1), Σταμάτης 2, Διαμαντάκος 4, Χαριτόπουλος 8 (1)