Σοκ για Αντετοκούνμπο και Μπακς. Οι Ράπτορς “άλωσαν” το Μιλγουόκι – videos

Οι Μπακς του Αντετοκούνμπο έκαναν για πρώτη φορά τη φετινή σεζόν, τρίτη διαδοχική ήττα και χάνοντας και στο Μιλγουόκι από τους Τορόντο Ράπτορς με 105-99, βρίσκονται με την “πλάτη στον τοίχο” για την πρόκριση στους τελικούς του NBA.

Οι Τορόντο Ράπτορς «άλωσαν» το Μιλγουόκι και πήραν το πλεονέκτημα στη σειρά με τους Μιλγουόκι Μπακς, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο και την παρέα του να χρειάζονται πλέον δύο σερί νίκες για να κατακτήσουν τον τίτλο στην Περιφέρεια της Ανατολής.

Τα «ελάφια» βρέθηκαν από το 2-0 στο 2-3 από τους Καναδούς και πρέπει πια να «παλέψουν» πρώτα σε «τελικό» εκτός έδρας και στη συνέχεια να επιστρέψουν στη δική τους για να «σφραγίσουν» την πρόκριση στους τελικούς του NBA.

Η ομάδα του Γιάννη Αντετοκούνμπο ήταν διαρκώς μπροστά στο σκορ, αλλά δεν κατάφερε να «ξεφύγει» από τους αντιπάλους της σε κανένα σημείο του αγώνα και έτσι στην τελευταία περίοδο, Λέοναρντ και Βανβίτ τη «σκότωσαν» με σουτ από το τρίποντο.

Ο Greek Freak είχε 24 πόντους, με τον Μπλέντσο να προσθέτει 20 πόντους και τον Μπρόγκντον 18 πόντους. Για τους νικητές ο Λέοναρντ τελείωσε το ματς με 35 πόντους (τους 15 στην τελευταία περίοδο), ενώ ο Βάνβιτ είχε 21 με 7/9 τρίποντα.

Μπακς – Ράπτορς 2-3

Game 1: Μπακς – Ράπτορς 108-100
Game 2: Μπακς – Ράπτορς  125-103
Game 3: Ράπτορς – Μπακς 118-112
Game 4: Ράπτορς – Μπακς 120-102
Game 5: Μπακς – Ράπτορς 99-105
Game 6: Ράπτορς – Μπακς (26/05, 03:30)
Game 7: Μπακς – Ράπτορς (28/05, 03:30)*