Copa Africa: Σενεγάλη – Αλγερία το ζευγάρι του τελικού

Η Σενεγάλη και η Αλγερία προκρίθηκαν στον τελικό του Copa Africa, αφήνοντας εκτός Τυνησία και Νιγηρία, αντίστοιχα.

Η Σενεγάλη ήταν η πρώτη ομάδα που έκλεισε στον τελικό του Copa Africa. Η ομάδα του Αλιού Σισέ νίκησε στον πρώτο (χρονικά) ημιτελικό την Τυνησία στην παράταση με 1-0, με αυτογκόλ του Ντίλαν Μπρον στο 100ο λεπτό και προκρίθηκε στον καταληκτικό αγώνα της διοργάνωσης ύστερα από 17 χρόνια.

Η Αλγερία θα είναι ο παρτενέρ της Σενεγάλης στον τελικό του Copa Africa, την ερχόμενη Παρασκευή (19/7, 22:00). Το συγκρότημα του Τζαμέλ Μπελμαντί επιβλήθηκε με 2-1 της Νιγηρίας στο δεύτερο (χρονικά) ημιτελικό της διοργάνωσης, χάρις στο γκολ του άσου της Μάντσεστερ Σίτι Ριάντ Μαχρέζ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Αλγερία είχε προηγηθεί με αυτογκόλ του Τροστ-Εκόνγκ στο 40′, ενώ η Νιγηρία είχε ισοφαρίσει με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ιγκάλο στο 72ο λεπτό.