Εθνική βόλεϊ: Ήττα από Πορτογαλία. “Έμπλεξε” πολύ η πρόκριση

Η Εθνική βόλεϊ των ανδρών “λύγισε” κόντρα στην Πορτογαλία με 3-1 σετ, στον πέμπτο και τελευταίο της αγώνα για τον Α” όμιλο του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Με οδυνηρή ήττα από την Πορτογαλία, ολοκλήρωσε η εθνική βόλεϊ των ανδρών τις υποχρεώσεις της στον Α΄ όμιλο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, στο Μονπελιέ. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έχασε 3-1 σετ από την Πορτογαλία και με μόλις μία νίκη σε πέντε αγώνες, έχει ελάχιστες ελπίδες πρόκρισης στους «16».

Για ενάμιση σετ η Εθνική βόλεϊ ήταν σε τροχιά πρόκρισης στις 16 καλύτερες ομάδες του Ευρωβόλεϊ, ωστόσο η Πορτογαλία κατάφερε να αλλάξει τη ροή του αγώνα και επικρατώντας με 3-1 να έχει πλέον αυτή το πάνω χέρι, αν και όλα θα κριθούν στο αυριανό ματς Πορτογαλία-Ρουμανία.

Η Ελλάδα έχασε την ευκαιρία να κλειδώσει την πρόκριση της στους «16» και πλέον η τύχη μας βρίσκεται στα χέρια της Ρουμανίας. Οι Ρουμάνοι με τη νίκη της Πορτογαλίας έχουν κι αυτοί ελπίδες πρόκρισης και μάλιστα αν κερδίσουν με 3-0 παίρνουν αυτοί το εισιτήριο.

Αν το ματς λήξει 3-2, τότε θα περάσει η Πορτογαλία (που προκρίνεται και σε κάθε δική της νίκη), ενώ η Εθνική ομάδα ελπίζει μόνο σε νίκη της Ρουμανίας με 3-1, που θα φέρει τριπλή ισοβαθμία με τις τρεις χώρες να έχουν ρεκόρ 1 νίκη-5 ήττες, 3 βαθμούς και 5-13 σετ οπότε όλα θα κριθούν στη διαφορά των πόντων (κι εδώ ίσως κοστίσει το 25-17 του δ’ σετ).Διακύμανση:

1ο σετ: 6-8, 16-13, 21-15, 25-19

2ο σετ: 8-3, 15-16, 19-21, 21-25

3ο σετ: 7-8, 13-16, 19-21, 23-25

4ο σετ: 3-8, 10-16, 14-21, 17-25

*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 5 άσσους, 57 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και της Πορτογαλίας προήλθαν από 1 άσσο, 54 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-19, 21-25, 23-25, 17-25) σε 105′

ΕΛΛΑΔΑ (Ανδρεόπουλος): Ζουπάνι 17 (15/29 επ., 2 μπλοκ), Φιλίποφ, Πετρέας 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Πελεκούδας 3 (2/2 επ., 1 άσσος), Φράγκος 16 (14/23 επ., 2 άσσοι, 87% υπ. – 52% άριστες), Πρωτοψάλτης 22 (18/28 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 87% υπ. – 50% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 81% υπ. – 31% άριστες), Ζήσης (λ), Παπαδόπουλος (0/2 επ.), Στιβαχτής, Ράπτης, Βουλκίδης 3 (2/2 επ., 1 άσσος).

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Σίλβα): Τεϊξέιρα 1 (1/2 επ.), Τσβετιτσάνιν 7 (4/9 επ., 3 μπλοκ, 60% υπ. – 40% άριστες), Φερέιρα Α. 17 (15/24 επ., 2 μπλοκ, 82% υπ. – 64% άριστες), Φερέιρα Μ. 19 (16/27 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μάρτινς 4 (4/9 επ., 67% υπ. – 67% άριστες), Ταβάρες / Άλβαρ (λ, 60% υπ. – 30% άριστες), Φιντάλγκο (λ, 75% υπ. – 50% άριστες), Ντα Σίλβα 4 (2/2 επ., 2 μπλοκ), Σιμόες 8 (8/12 επ., 86% υπ. – 43% άριστες), Κούνχα, Μενέζες 5 (4/5 επ., 1 μπλοκ).

Πληροφορίες: volleyball.gr