“Διαστημικός” Ντέιβις. “Περίπατος” για Λέικερς – video

Ο Άντονι Ντέιβις έκανε… μαγικά κόντρα στους Γκρίζλις και οι Λέικερς έφτασαν στην 3η τους νίκη σε 4 ματς στο φετινό ΝΒΑ.

Με τον Αντονι Ντέιβις να πιάνει απίστευτη απόδοση, οι Λέικερς συνέτριψαν με 120-91 τους Μέμφις Γκρίζλις και σημείωσαν την τρίτη νίκη τους στο εφετινό πρωτάθλημα του ΝΒΑ.

Ο Ντέιβις αγωνίστηκε με ενοχλήσεις στον ώμο, αλλά αυτό δεν τον εμπόδισε από το να τελείωσε τον αγώνα με 40 πόντους, 20 ριμπάουντ και δύο ασίστ σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Μέχρι το ημίχρονο, ο αγώνας ήταν ντέρμπι με τους Λέικερς να προηγούνται στο καλάθι (49-47). Η τρίτη περίοδος αποδείχθηκε καταλυτική, καθώς με πρωταγωνιστή τον Ντέιβις η ομάδα του Λος Αντζελες απέκτησε ασφαλές προβάδισμα (88-67) και το διεύρυνε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης

Ο Λεμπρόν Τζέιμς, που είχε 23 πόντους και 8 ασίστ, ενώ διψήφιοι ήταν επίσης οι Κάλντγουελ-Πόουλ (13 π.), Μπράντλεϊ (12 π.) και ΜακΓκί (10 π.), με τον τελευταίο να έχει και 9 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ο ρούκι, Μοράντ έχει 16 πόντους και ο Βαλαντσιούνας είχε 14, προσθέτοντας και 11 ριμπάουντ.