Προμηθέας: «Σφαλιάρα» πρόκρισης στους «16». «Κατέρρευσε» στο Μονακό

Η νίκη… χάθηκε νωρίς για τον Προμηθέα μέσα στην έδρα της Μονακό («σφαλιάρα» με 80-56) αλλά η νίκη της Βίρτους Μπολόνια επί της Μακάμπι Ρισόν τον έστειλε στο Top-16 του EuroCup

“Κατέρρευσε” στο “Stade Louis II” αλλά το τέλος του επιφύλασσε ένα χαμόγελο! Ο Προμηθέας Πατρών δεν άντεξε στην έδρα της Μονακό, χάνοντας με το βαρύ 80-59, για την 7η αγωνιστική του Eurocup.

Με την αποψινή αποτυχία η ομάδα του Μάκη Γιατρά είδε το ρεκόρ της να υποχωρεί σε 5-2, δίνοντας τέλος στη “συγκατοίκηση” με τη Βίρτους Μπολόνια στην κορυφή του ομίλου.

CLick4more: Μονακό – Προμηθέας: Απίστευτο! Δεκάλεπτο… τραγωδία για τους Πατρινούς

Ωστόσο, η ήττα δεν στέρησε από τον Προμηθέα την πρόκρισή του στους “16” της διοργάνωσης. Οι Αχαιοί προκρίθηκαν στο Top-16 του Eurocup χάρη στη νίκη της Βίρτους Μπολόνια επί της Μακάμπι Ρισόν. Στον αντίποδα, η Μονακό πανηγύρισε την τέταρτη νίκη της, ισοβαθμώντας πλέον με την Ανδόρα στην τρίτη θέση.

Αγραβάνης (12 π.) και Κασελάκης (10 π.) το.. προσπάθησαν για την ομάδα του Μάκη Γιατρά, που είχε ένα “εφιαλτικό” πρώτο δεκάλεπτο. Κορυφαίος του γηπέδου ήταν ο Ντι Μποστ. Ο Αμερικανός γκαρντ της Μονακό είχε 16 πόντους (2/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα και 9/9 βολές), μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ και κέρδισε τέσσερα φάουλ σε 26 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 33-6, 54-21, 64-38, 80-59

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Μποστ 16 (9/9 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κλέμονς 15 (5/12 σουτ, 5/5 βολές, 4 κλεψίματα), Λακόμπ 13 (7/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Τιλί 5 (1), Γεγκέτ 2 (6 ριμπάουντ), Μπάκνερ 8 (4/4 δίποντα), Ουαταρά 7 (1), Κόουλ 11 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σάνε 2

Προμηθέας (Γιατράς): Χολ 1 (0/5 σουτ), Μπαμπ (0/1 τρίποντο), Λίποβι (0/5 σουτ), Αγραβάνης 12 (1), Κασελάκης 10 (2), Κατσίβελης 7, Φίλερ 5 (1), Ρόμπινσον 8 (1), Μπόγρης 6, Έλις 8 (2/2 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Μαντζούκας 2, Μπαζίνας

Τα ομαδικά στατιστικά της Μονακό: 24/42 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 17/20 βολές, 33 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 8 επιθετικά), 15 ασίστ, 12 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 12/24 δίποντα, 5/27 τρίποντα, 20/25 βολές, 25 ριμπάουντ (18 αμυντικά – 7 επιθετικά), 16 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 17 λάθη