Αντετοκούνμπο: «Ξέσπασε» και παρέσυρε τους Γκρίζλις. «Τρένο» οι Μπακς – video

Με νέα ηγετική του εμφάνιση -και 17 πόντους στην τελευταία περίοδο- ο Γιάννης Αντετοκούνμπο οδήγησε τους Μπακς στην εκτός έδρας νίκη επί των Γκρίζλις (127-114). 17ο σερί θετικό αποτέλεσμα για τα «Ελάφια», που πλησιάζουν ιστορικό τους ρεκόρ.

Ο Γιάννης Αντεκοκούνμπο επέστρεψε από το… διάλειμμα του -λόγω ενοχλήσεων στον τετρακέφαλο- και οδήγησε τους Μπακς στην 17η συνεχόμενη νίκη τους, πανηγυρίζοντας με 127-114 μέσα στο Μέμφις και απέναντι στους Γκρίζλις.

Ο Έλληνας “αστέρας” έκανε ένα ακόμα double double, αφού είχε 37 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ «μέτρησε» 2 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 27 λεπτά συμμετοχής.

Αυτό ήταν το 15ο παιχνίδι του Αντετοκούνμπο με τουλάχιστον 30 πόντους αυτή τη σεζόν, ανεβάζοντας το μέσο όρο του σε 31,4 πόντους ανά ματς, βοηθώντας τους Μπακς να αυξήσουν το ρεκόρ τους στο 23-3, το καλύτερο στο πρωτάθλημα μαζί με τους Λέικερς.

Να αναφέρουμε ότι ο «Greek Freak» είχε 17 πόντους στην τέταρτη περίοδο (!), δίνοντας τέλος στις ελπίδες των γηπεδούχων. Η ομάδα του Μιλγουόκι βρίσκεται πλέον μόλις τρεις νίκες από το μεγαλύτερο σερί νικών στην ιστορία του συλλόγου, 20 επιτυχίες την σεζόν 1970-71, την χρονιά του τίτλου τους.

Ο Κρις Μίντλετον με 26 πόντους ακολούθησε τον Αντετοκούνμπο, για τους Γκρίζλις κορυφαίος ήταν ο Τζάκσον με 43 πόντους, 26 από αυτούς στην τρίτη περίοδο, ενώ double double πέτυχε ο Τζα Κράουντερ με 15 πόντους και 11 ριμπάουντ….

Τα δωδεκάλεπτα: 29-35, 62-64, 95-90, 114-127