«Σφαλιάρα» για τη Ντόρτμουντ – Ήττα με ανατροπή από τη Χόφενχαϊμ και η κορυφή… απομακρύνεται

Ήττα σοκ υπέστη η Ντόρτμουντ από τη Χόφενχαϊμ στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 17ης αγωνιστικής του γερμανικού πρωταθλήματος, αφού το 0-1 υπέρ των Βεσφτφαλών έγινε 2-1 μέσα σε οκτώ λεπτά και αρχίζουν να ξεμακραίνουν από την κορυφή.

Η Ντόρτμουντ, μετά τη σημερινή εκτός έδρας από τη Χοφενχάιμ με 2-1, στο ματς το οποίο άνοιξε τη 17η αγωνιστική στην Bundesliga έχασε κι άλλο έδαφος στη μάχη για την πρώτη θέση. Οι Βεστφαλοί προηγήθηκαν με τον Γκέτσε στο 17’, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Ο Ανταμιάν ισοφάρισε για τη Χόφενχαϊμ στο 79’ και την ολική ανατροπή ολοκλήρωσε ο Κράμαριτς στο 87ο λεπτό.

Η Ντόρτμουντ έμεινεέτσι  στους 30 βαθμούς και στην 3η θέση της βαθμολογίας μαζί με την Μπάγερν Μονάχου, ενώ η Χόφενχαιμ ανέβηκε στους 27 και την 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα.