Σούπερ Καπ Ιταλίας: Στη Λάτσιο η κούπα. «Σκότωσε» τη Γιουβέντους του Ρονάλντο

Παρότι κατέβηκε στο ματς με όλα της τα αστέρια, η Γιουβέντους ήταν κατώτερη από τη Λάτσιο στον τελικό του ιταλικού σούπερ Καπ και ηττήθηκε δίκαια με 3-1, για το 5ο τρόπαιο των «Λατσιάλι» στο θεσμό.

Γιουβέντους και Κριστιάνο Ρονάλντο έχασαν την ευκαιρία για έναν ακόμη τίτλο, αφού η Λάτσιο ήταν επιβλητική στο Σούπερ Καπ της Ιταλίας, που διεξήχθη στη Σαουδική Αραβία και πήρε τη νίκη με 3-1.

Ο Λουίς Αλμπέρτο άνοιξε το σκορ με πέναλτι από νωρίς (16′) αλλά ο Ντιμπάλα ισοφάρισε πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (45′) μετά από σουτ του Ρονάλντο.

Το παιχνίδι και το τρόπαιο κρίθηκαν έτσι στο τέλος, με τον Λούλιτς στο 73′ να δίνει εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του και τον Κατάλντι στις καθυστερήσεις να “σφραγίζει” τη νίκη της ομάδας του.