«Βασιλιάς» Λέοναρντ. Οι Κλίπερς τα… αφεντικά του Λος Άντζελες – video

Για μια ακόμα φορά, οι Λος Άντζελες Κλίπερς κατάφεραν να δείξουν πως φέτος στο Λος Άντζελες είναι αυτοί που έχουν το… πάνω χέρι. Εντός έδρας ήττα για τους Λέικερς (111-106), με τον Καγουάι Λέοναρντ να είναι εκπληκτικός.

Τους έχουν πάρει τον… αέρα! Οι Κλίπερς νίκησαν του Λέικερς μέσα στο «Staples Center» με 111-106, στην «Christmas Day» του ΝΒΑ και έκαναν έτσι το 2/2 στις αναμετρήσεις τους στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι Κλίπερς ανέτρεψαν διαφορά 15 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο, αφού στην 3η περίοδο έχαναν με 68-53. Ο Καγουάι Λέοναρντ ανέλαβε… δράση, πέτυχε 11 πόντους σε αυτό το διάστημα και οι δύο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο δωδεκάλεπτο από την ίδια «αφετηρία» (86-86), με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν τελικά στη νίκη.

Ο Λέοναρντ ήταν ο πρώτος σκόρερ των Κλίπερς και του παιχνιδιού, κάνοντας double double με 35 πόντους και 12 ριμπάουντ. Τον… ακολούθησε ο Μόντρεζλ Χάρελ με 18 πόντους και τον Πολ Τζορτζ με 17 πόντους (αλλά 5/18 σουτ).

Για τους Λέικερς, ο Λεμπρόν Τζέιμς πέτυχε 23 πόντους (αλλά με 9/24 σουτ και 2/12 τρίποντα), 9 ριμπάουντ και 10 ασίστ. Κορυφαίοι για τους «λιμνανθρώπους» ήταν ο Κάιλ Κούζμα με 25 πόντους και ο Άντονι Ντέιβις 24 πόντους.