Ο Ολυμπιακός άλωσε το Λονδίνο για άλλη μια φορά

Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν 2-1 της Άρσεναλ μέσα στο «Emirates» στην παράταση με «χρυσό» γκολ του Ελ Αραμπί στο 120’ και προκρίθηκαν στους «16» του Europa League σε μια από τις ιστορικές βραδιές της ιστορίας τους.

Οι «κανονιέρηδες» είχαν βρεθεί με σκορ πρόκρισης λόγω πανέμορφου γκολ του Ομπαμεγιάνγκ στο 113’ με γυριστό σουτ. Τέσσερα λεπτά πριν οι «ερυθρόλευκοι» του λιμανιού άγγιξαν το 2-0 με το οριζόντιο δοκάρι του Μασούρα. Το σκορ είχε ανοίξει ο Σισέ με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ του Βαλμπουενά.

Ανώτερος συνολικά ο Ολυμπιακός, ο οποίος δικαιούταν κάτι καλύτερο νωρίτερα. Και στην κανονική διάρκεια και στην παράταση, αλλά το πήρε σε ιδανικό σημείο.

Εξαιρετικό ματς από τον Τσιμίκα, που έκανε παλικαρίσια εμφάνιση, παίζοντας με ενοχλήσεις στο μεγαλύτερο μέρος της παράτασης.