Εκπαιδευτική τηλεόραση: Το πρόγραμμα μέχρι την Παρασκευή – Διαθέσιμα τα μαθήματα και στο διαδίκτυο

Κλειστά σχολεία: Εξ αποστάσεως πραγματοποιείται πλέον η εκπαίδευση των μαθητών όλων των βαθμίδων στη χώρα, με την τηλεκπαίδευση και την εκπαιδευτική τηλεόραση να έχουν επιστρατευτεί ως «εργαλεία».

Από τη Δευτέρα (16.11) τα σχολεία όλης της χώρας είναι κλειστά, για να περιοριστεί ακόμα περισσότερο η διασπορά του κορονοϊού. Μετά την απόφαση του υπουργείου Παιδείας να κλείσουν Δημοτικά, Νηπιαγωγεία και Παιδικοί Σταθμοί, στη διαδικασία της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης μπήκαν και τα παιδιά των δυο πρώτων εκπαιδευτικών βαθμίδων.

Όπως έχει γίνει γνωστό, πέρα από την τηλεκπαίδευση που θα ξεκινήσει από την Τετάρτη (18.11) θα διεξάγεται μέσα από την πλατφόρμα Webex ενώ όσοι τη χρησιμοποιούν δεν θα έχουν χρέωση για τα δεδομένα. Πέρα, όμως, από τη διαδικασία της τηλεκπαίδευσης, η οποία είναι υποχρεωτική για παιδιά του Δημοτικού, του Γυμνασίου και του Λυκείου, από σήμερα (16.11) έχει ξεκινήσει και η εκπαιδευτική τηλεόραση για τα παιδιά του Δημοτικού.

Τα μαθήματα θα προβάλλονται καθημερινά, Δευτέρα ως Παρασκευή, από τις 9:00 ως τις 12:00 μέσα από τη συχνότητα της ΕΡΤ 2. Τα μαθήματα θα είναι διαθεματικά, για όλες τις τάξεις, και ήδη έχει γνωστοποιηθεί το πρόγραμμα ως το τέλος της εβδομάδας.

Αξίζει να σημειωθεί πως τα μαθήματα της εκπαιδευτικής τηλεόρασης είναι διαθέσιμα και στην ψηφιακή πλατφόρμα της ΕΡΤ, το ERTFLIX, στην κατηγορία ΠΑΙΔΙΚΑ/«Μαθαίνουμε στο σπίτι».

Αναλυτικά το πρόγραμμα της εκπαιδευτικής τηλεόρασης

Τρίτη 17 Νοεμβρίου

  • Γλώσσα Α’: Πρώτη Γραφή & Ανάγνωση (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Κότσαρη)
  • Γλώσσα Β’: Οικογένειες λέξεων – Λεξιλόγιο (Εκπαιδευτικός: Ειρήνη Ζέρβα)
  • Μαθηματικά Β’ – Γ’: Προπαίδεια (1, 2, 3) (Εκπαιδευτικός: Σοφία Πανταζή)
  • Μαθηματικά Γ’: Δεκαδικοί αριθμοί (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Τσάλλα)
  • Μελέτη Περιβάλλοντος Δ’: Το σώμα μας (Εκπαιδευτικός: Σοφία Παναγιωτοπούλου)
  • Γλώσσα Δ’ – Ε’ – ΣΤ’: Επαναληπτικό μάθημα (Θέμα, Πολύς, Ενεστώτας & Αόριστος) (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Ανδρίκος)
  • Μαθηματικά Ε’: Διάταξη δεκαδικών αριθμών – Αξία θέσης ψηφίου (Εκπαιδευτικός: Ειρήνη Πιπερίδου)
  • Γεωγραφία ΣΤ’: Το σχήμα και οι κινήσεις της γης (Εκπαιδευτικός Μαριάννα Μυρσιάδη)

Τετάρτη 18 Νοεμβρίου

  • Διαθεματικό Α’: Αγαθά και επαγγέλματα (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Κότσαρη) – 22’12”
  • Γλώσσα Α’-B’: Παραγωγή προφορικού λόγου (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Πατρικάκου) – 18’27”
  • Μαθηματικά Β’: Προπαίδεια (3) (Εκπαιδευτικός: Παναγιώτα Κοσμοπούλου) – 15’05”
  • Γλώσσα Γ’: Παρόν-Παρελθόν (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Τσάλλα) – 25’35”
  • Θεατρική αγωγή Γ’-Δ΄: Θέατρο Σκιών – Καραγκιόζης (Εκπαιδευτικός: Μάρω Λιάτσου) – 27’53”
  • Γλώσσα Δ’: Εγκλίσεις των ρημάτων (Εκπαιδευτικός: Σοφία Παναγιωτοπούλου) – 21’29”
  • Γλώσσα Ε’-ΣΤ΄: Οι βαθμοί του επιθέτου (Εκπαιδευτικός: Ιωάννα Χριστουλά) – 20’54”
  • ΤΠΕ Ε’-ΣΤ’: Εισαγωγή στον προγραμματισμό (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνος Ορκόπουλος) – 25’40”

Πέμπτη 19 Νοεμβρίου

  • Διαθεματικό Α’: Γλώσσα – Μαθηματικά – (Εκπαιδευτικός: Δώρα Τσιαγκάνη) – 28’16”
  • Γλώσσα Α’-Β΄: Σύμφωνα που μπερδεύονται (Φ-Θ) (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Πατρικάκου) – 22’32”
  • Γλώσσα Β’: Παραγωγή και σύνθεση λέξεων – (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Ρουσσοπούλου) – 12’53”
  • Ιστορία Γ’: Οι θεοί του Ολύμπου (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Καρατζογιάννη) – 17’12”
  • Αγγλικά Γ’ – Δ’: From me to you! – (Εκπαιδευτικός: Αγάπη Δενδάκη) – 13’30”
  • Γλώσσα Ε’: Εγκλίσεις των ρημάτων – (Εκπαιδευτικός: Μαρία Κουτσοκέρα) – 25’54”
  • Γερμανικά Ε’: Α-Β & Λεξιλόγιο (Εκπαιδευτικός: Κυριακή Μαντέλλου) – 24’46”
  • Γεωγραφία ΣΤ’: Φυσικές καταστροφές (Εκπαιδευτικός: Γιώτα Ασημακοπούλου) – 26’13”

Παρασκευή 20 Νοεμβρίου

  • Γλώσσα Α’: Ασκήσεις γραφής και φωνολογικής επίγνωσης (Εκπαιδευτικός: Δώρα Τσιαγκάνη) – 15’52”
  • Θεατρική αγωγή Α’ – Β’: Δημιουργία κινουμένων σχεδίων (Εκπαιδευτικός: Ισμήνη Σακελλαροπούλου) – 18’12”
  • Γλώσσα Β’ – Γ’: Πτώσεις (Εκπαιδευτικός: Ράνια Κουκλή) – 16’51”
  • Μαθηματικά Γ’: Πώς λύνω προβλήματα (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Τσάλλα) – 25’54”
  • Διαθεματικό Γ’ – Δ’: Η ελιά (Εκπαιδευτικός: Σοφία Παναγιωτοπούλου) – 23’39”
  • Ιστορία Δ’: Η μάχη των Θερμοπυλών (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Ποταμιάς) – 20′
  • Μαθηματικά Ε’-ΣΤ΄: Εισαγωγή στα κλάσματα – Μέρος 1ο (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Ανδρίκος) 23’31”
  • Κοινωνική και πολιτική αγωγή ΣΤ’: Το άτομο και η διεθνής κοινότητα – (Εκπαιδευτικός: Νέλλη Πανανικολάου) 14΄47”

Δείτε όλες τις τελευταίες Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, τη στιγμή που συμβαίνουν, στο Newsbomb.gr

Πηγή

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Please enter your comment!
Please enter your name here