Ένα πολύ σοβαρό ζήτημα με κοινωνικές διαστάσεις βλέπει το φως της δημοσιότητας, προκαλώντας κύμα αντιδράσεων. Η Μονή Γουβερνέτου του νομού Χανίων φαίνεται να προχωράει στον τερματισμό της δωρεάν παραχώρησης δυο ακινήτων που ο δήμος χρησιμοποιεί για τη στέγαση του κοινωνικού παντοπωλείου και για τη στέγαση του κοινωνικού ιατρείου-φαρμακείου.
Η είδηση τερματισμού ενός τέτοιου έργου προκαλεί από μόνη της οργή, πόσω μάλλον αν σκεφτεί κανείς ότι η Εκκλησία σκοπεύει να αξιοποιήσει το ακίνητο για τη δημιουργία ενός κέντρου κατά των αμβλώσεων, σύμφωνα με καταγγελία της αντιδημάρχου κοινωνικής πολιτικής του δήμου Χανίων, Ελένη Ζερβουδάκη.
Η κίνηση αυτή έχει προκαλέσει -και επόμενο είναι- μεγάλη δυσαρέσκεια στην τοπική κοινωνία, καθώς δεν ήταν λίγοι οι συμπολίτες που επωφελούνταν από το κοινωνικού παντοπωλείο.
Ακόμα περισσότερη δυσαρέσκεια προκαλεί μάλιστα το γεγονός ότι η Εκκλησία τερματίζει ένα έργο που σκοπό είχε το κοινό καλό έτσι ώστε να προωθήσει ιδέες που θυμίζουν άλλες εποχές.
Από πλευράς του ωστόσο Ο καθηγούμενος της Ιεράς Μονής Γουβερνέτου, Αρχιμανδρίτης Ειρηναίος κάνει λόγο για «ψεύδη» λέγοντας μάλιστα ότι «ουδέποτε αναφέρθηκε σε δομή κατά των αμβλώσεων».
Η κίνηση αυτή έχει προκαλέσει -και επόμενο είναι- μεγάλη δυσαρέσκεια στην τοπική κοινωνία, καθώς δεν ήταν λίγοι οι συμπολίτες που επωφελούνταν από το κοινωνικού παντοπωλείο.
Ακόμα περισσότερη δυσαρέσκεια προκαλεί μάλιστα το γεγονός ότι η Εκκλησία τερματίζει ένα έργο που σκοπό είχε το κοινό καλό έτσι ώστε να προωθήσει ιδέες που θυμίζουν άλλες εποχές.
Από πλευράς του ωστόσο Ο καθηγούμενος της Ιεράς Μονής Γουβερνέτου, Αρχιμανδρίτης Ειρηναίος κάνει λόγο για «ψεύδη» λέγοντας μάλιστα ότι «ουδέποτε αναφέρθηκε σε δομή κατά των αμβλώσεων».
πώ πώ καλά πρέπει να είσαστε τελείως ηλίθιοι εκεί στο ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟ, δεν διαβάζετε τί γράφετέ ή τουλάχιστον τί σκατά αντιγράφετε;
Δεν πήρατε χαμπάρι ότι οι έχετε κάνει αντιγραφή 2 γαμημένες φορές το άρθρο;;
Τόσο ζώα πιά;