Οι Θάντερ πήραν… εκδίκηση από τους Σπερς. video

Πριν από λίγες ημέρες ηττήθηκαν μέσα στο Σαν Αντόνιο. Τώρα όμως οι Θάντερ πήραν τη… ρεβάνς από τους Σπερς, επικρατώντας μέσα στην Οκλαχόμα με 122-112. Δεν πέτυχαν την ανατροπή οι Σέλτικς στο Ορλάντο (105-103).

Οι Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ εκμεταλλεύτηκαν την έδρα τους, νίκησαν τους Σπερς με 122-112 και ανέβασαν έτσι το ρεκόρ τους στο ΝΒΑ στο 26-26.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Ράσελ Γουέστμπρουκ, ο οποίος που πέτυχε double double (24 πόντους, 10 ριμπάουντ, ενώ είχε και 7 ασίστ). Άξιος συμπαραστάτης του ο Πολ Τζορτζ (σημείωσε και αυτός double double με 18 πόντους και 11 ριμπάουντ). Σημαντική η συνεισφορά του Ντένις Σρέντερ, που σημείωσε 19 πόντους, όλους στο δεύτερο ημίχρονο.

ΝτεΡόζαν με 18 πόντους και Όλντριτζ με 17 ξεχώρισαν για την ομάδα του Πόποβιτς, που… έπεσε στο 25-19.

Μεγάλο ματς έγινε στο Ορλάντο, εκεί όπου οι Μάτζικ νίκησαν τους Σέλτικς με 105-103. Οι «Μάγοι» βρέθηκαν στο -10 στο ημίχρονο, κατάφεραν να περάσουν με εννιά πόντους λίγο πριν το φινάλε, αλλά οι «Κέλτες» δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν την ανατροπή.

Ο Τζέισον Τέιτουμ δεν στάθηκε εύστοχος στο τελευταίο σουτ και οι Μάτζικ πήραν τη νίκη, ανεβάζοντας το ρεκόρ τους στο 18-24 και αφήνοντας τους Σέλτικς στο 25-17.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Γκόρντον με 28 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ τον… ακολούθησαν ο Ρος με 25 π. και ο Βούτσεβιτς με 16 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ίρβινγκ με 25 πόντους, αλλά και 0/5 τρίποντα.