LIVE ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 1-1: Το ντέρμπι των Δικεφάλων έμεινε στο “Χ”

“Τεράστιο” ματς απόψε στο ΟΑΚΑ. Η ΑΕΚ υποδέχεται τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ για τη 19η αγωνιστική της Superleague (19:30, Novasports 1), σε ένα ματς που μπορεί να κρίνει σε μεγάλο βαθμό τον φετινό τίτλο

Λεπτό προς λεπτό ο αγώνας:

Τέλος παιχνιδιού. Οι Δικέφαλοι έμειναν στο “Χ”

4 τα λεπτά των καθυστερήσεων

86′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Στη θέση του Μπακασέτα ο Κλωναρίδης

85′ Εκτέλεση φάουλ του Γκάλο, ο Τσιγκρίνσκι κάνει την προβολή αλλά η μπάλα περνάει ένα μέτρο πάνω από το οριζόντιο

84′ Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Στη θέση του Ελ Καντουρί ο Πέλκας

Μετά το γκολ της ΑΕΚ το γήπεδο έχει πάρει “φωτιά”. Πιέζει ασφυκτικά η Ένωση για το δεύτερο τέρμα

77′ Καλή προσπάθεια και σουτ του Μπογέ από διαγώνια θέση δεξιά, η μπάλα παίρνει ανάποδο φάλτσο και περνάει αρκετά άουτ

74′ ΓΚΟΛ η ΑΕΚ με τον Πόνσε σε μια φοβερή κεφαλιά, απογείωσε όλο το ΟΑΚΑ

63′ Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Στη θέση του Σάκχοφ ο Μίσιτς

59′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Στη θέση του Άλεφ ο Μπογιέ

58′ Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Στη θέση του Μπίσεσβαρ ο Λημνιός

46′ Κίτρινη κάρτα στον Κρίστισιτς ένα λεπτό μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο

2ο ημίχρονο: Αλλαγή για την ΑΕΚ με την έναρξη του β’ μέρους: Μέσα ο Κρίστισιτς, έξω ο Μπακάκης

Λήξη ημιχρόνου: ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 0-1 με το γκολ του Μαουρίτσιο στο 10′. Με δέκα παίκτες ο Δικέφαλος του Βορρά από το 32′ όταν αποβλήθηκε ο Λέο Ζαμπά με δεύτερη κίτρινη κάρτα

44′ Καλή στιγμή για την ΑΕΚ μετά από ώρα, με τον Πασχαλάκη να προλαβαίνει την κίνηση του Λιβάγια στην περιοχή

40′ Κίτρινη και στον Πασχαλάκη για καθυστέρηση από το Δανό ρέφερι

32′ Αποβολή για τον ΠΑΟΚ – Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Λέο Ζαμπά και η ομάδα του Βορρά με 10 παίκτες. Κίτρινη και στον Βιεϊρίνια για διαμαρτυρία.

26′ Μακρινό σου του Ζαμπά σε μια καλή επίθεση του ΠΑΟΚ, άουτ η μπάλα. Είχε καλύτερες επιλογές

20′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκάλο, κόντρα και κόρνερ για την ΑΕΚ

18‘ Φάουλ σε πολύ καλή θέση κερδίσει ο Μπακασέτας. Κίτρινη κάρτα και στον Σάκχοφ

10′ Εκτέλεση του Ελ Καντουρί, μετά τις πρώτες κεφαλιές και την αδράνεια της άμυνας της ΑΕΚ, η μπάλα από τον Βαρέλα στον ολομόναχο Μαουρίσιο που από κοντά ανοίγει το σκορ. 0-1!

19:00: Τουλάχιστον 25.000 φίλοι της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ αυτή την ώρα φωνάζουν ρυθμικά συνθήματα δημιουργώντας γιορτινή ατμόσφαιρα. Δείτε τις πρώτες εικόνες της προθέρμανσης των παικτών μέσα στον αγωνιστικό χώρο

19:15: Πανό για την Μακεδονία και από τους οργανωμένους φίλους της ΑΕΚ όλο υπονοούμενα

19:32: Όλα ήρεμα στο μεγάλο ντέρμπι. Μόλις σφύριξε ο Δανός ρέφερι Μίχαελ Τικγκααρντ την έναρξη στο ΟΑΚΑ. Ξεκίνημα σε γιορτινή ατμόσφαιρα

Κάτι… παραπάνω από ένα απλό ντέρμπι “δικεφάλων”! Η ΑΕΚ φιλοξενεί στο ΟΑΚΑ τον ΠΑΟΚ, στο “μεγάλο” ματς της 19ης αγωνιστικής της Superleague, με τις δυο ομάδες να μην συμβιβάζονται με άλλο αποτέλεσμα πέρα από τη νίκη.

Οι “μάχες” των δυο ομάδων τα τελευταία χρόνια… δίνουν τίτλους, με αποκορύφωνα την περσινή περίοδο, όπου η ΑΕΚ κατέκτησε το πρωτάθλημα -μετά το ματς της Τούμπας που δεν ολοκληρώθηκε- και τον ΠΑΟΚ να σηκώνει το Κύπελλο Ελλάδας, νικώντας την Ένωση για δεύτερη σερί χρονιά στον τελικό.

Ο ΠΑΟΚ θέλει μόνο τη νίκη, που μπορεί να του δώσει από τώρα τον…. μισό τίτλο (!) παρά το γεγονός πως συμπληρώνονται τα 2/3 του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Λουτσέσκου παραμένει αήττητη στο πρωτάθλημα (στο οποίο μπήκε με -2) και βρίσκεται στο +5 από τον Ολυμπιακό (νίκησε εχτές τον Πανιώνιο) και στο +14 από την ΑΕΚ.

Έτσι, μια αγωνιστική πριν υποδεχθεί τον Ολυμπιακό, ο ΠΑΟΚ θέλει να κάνει αποφασιστικό βήμα, φεύγοντας με τη νίκη από την έδρα της ΑΕΚ, ή τουλάχιστον χωρίς να ηττηθεί.

Την ίδια στιγμή, η ΑΕΚ (περιμένει απόψε περισσότερους από 30.000 φιλάθλους) θέλει να δείξει πως βρίσκεται σε ανοδική περίοδο και πως μπορεί να διεκδικήσει τη δεύτερη θέση στο πρωτάθλημα. Φυσικά, στη… μέση υπάρχει και το γόητρο. Οι πρωταθλητές θέλουν να υπερασπιστούν την έδρα τους, να δείξουν πως η διαφορά των 14 βαθμών δεν τους αξίζει, να υποχρεώσουν τον ΠΑΟΚ στην πρώτη του ήττα στη Superleague και να πάρουν την πρώτη τους φετινή νίκη σε ντέρμπι!

Να θυμίσουμε πως σε δυο εβδομάδες οι “κιτρινόμαυροι” θα αντιμετωπίσουν τον Ολυμπιακό στο “Γ. Καραϊσκάκης”.

Όσον αφορά την… παράδοση στα ντέρμπι “δικεφάλων” στην Αθήνα, η ΑΕΚ έχει το πάνω χέρι, μετρώντας 46 νίκες σε 63 παιχνίδια, ενώ 11 έμειναν ισόπαλα.

Ας αναλύσουμε τους Μαρίνο Ουζουνίδη και Ραζβάν Λουτσέσκου.