Παναθηναϊκός – Χίμκι: “Ζωντανός” για την 8άδα με ρεκόρ πόντων.

Ο Παναθηναϊκός ήταν εξαιρετικός ανά διαστήματα και βρίσκοντας σκορ από όλους τους παίκτες του, κατάφερε να πάρει τη νίκη με 94-85 από τη Χίμκι, παρά τα κενά διαστήματα και κάποιες “τρύπες” στην άμυνα. Τρομερός στο πρώτο μέρος ο Τόμας με 22 πόντους.

Με τον Τόμας να είναι «εξωπραγματικός» στο πρώτο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός «καθάρισε» από νωρίς τη νίκη επί της Χίμκι, αφού παρά το κακό δεύτερο μέρος, κατάφερε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα, που τον κρατά «ζωντανό» στη «μάχη» για την 8άδα.

Παπαπέτρου και Καλάθης «κράτησαν» το Τριφύλλι στα δύσκολα και με κρίσιμα καλάθια στο τέλος, δεν επέτρεψαν στους Ρώσους να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω από το συγκεκριμένο ματς.Το παιχνίδι

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ δυνατά το ματς και με τον Καλάθη να φθάνει από νωρίς τις 5 ασίστ και τον Τόμας να σκοράρει κατά ριπάς, πήρε καλό προβάδισμα στο σκορ, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 23-11.

Οι «πράσινοι» συνέχισαν να σκοράρουν με κάθε τρόπο στο ματς, αλλά η Χίμκι «απάντησε» με… καταιγισμό τριπόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο και με 7/10 σουτ έξω από τα 6 και 75, μείωσε το σκορ σε 51-45. Ο Τόμας όμως ήταν ασταμάτητος και φθάνοντας του 22 πόντους πριν το ημίχρονο, αύξησε ξανά το προβάδισμα της ομάδας του, στο 65-50 στο 20′.

Στο δεύτερο μέρος, οι «πράσινοι» εμφανίστηκαν όμως αγνώριστοι και μένοντας χωρίς σκορ για πάνω από 4 λεπτά, επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να ξανά μπουν στο ματς, με σερί 17-2 για το 67-63 στο 25′.

Κάποιοι πόντοι του Κιλπάτρικ και του Παπαπέτρου «ξεκόλλησαν» τελικά τους «πράσινους» και έτσι το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 76-65.

Η ομάδα του Κουρτινάιτις δεν τα παράτησε και μείωσε ξανά στο 4ο δεκάλεπτο, όμως εκεί ο Νικ Καλάθης «καθάρισε» το ματς με πέντε συνεχόμενους πόντους και ένα τρομερό τρίποντο, για να στείλει ξανά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Το τελικό 94-85 χάρισε έτσι στον Παναθηναϊκό τη 10η νίκη του στη Euroleague, η οποία και τον «κρατά» στη «μάχη» για την 8άδα και την πρόκριση στα πλέι οφ.

Τα δεκάλεπτα: 33-21, 65-50, 78-67, 94-85Τα στατιστικά των παικτών

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Τόμας 25 (10/14 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 λάθη), Πέιν, Λάνγκφορντ 10 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα), Παπαγιάννης, Παπαπέτρου 12 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκιστ 6 (0/3 δίποντα, 6/6 βολές), Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους 5 (1), Κιλπάτρικ 17 (5/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές), Καλάθης 13 (3/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 2 κλεψίματα), Αντετοκούνμπο, Μήτογλου 6

Χίμκι(Κουρτινάιτις): Μποστ 9 (3), Κρόκερ 15 (3), Βιάλτσεφ 2, Ζαϊτσεφ, Μάρκοβιτς 5 (1/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 9 ασίστ), Μόνια 2, Ζούμπκοφ 8 (6/6 βολές), Τζένκινς 9 (1), Τόμας 18 (7/12 δίποντα, 4/5 βολές, 11 ριμπάουντ), Μίκι 17 (7/12 δίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ)