Αποθέωση για Παπασταθόπουλο στην Άρσεναλ. Το στατιστικό που ξεχώρισε

Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος έκανε μία ακόμη τρομερή εμφάνιση με τη φανέλα της Άρσεναλ και άπαντες αποθέωσαν τον Έλληνα αμυντικό στην Αγγλία, οποίος μάλιστα βγήκε νικητής σε όλες τις “μονομαχίες” που έδωσε στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στη Σαουθάμπτον.

Μετά το ευρωπαϊκό του γκολ, στην επιστροφή του στην αγωνιστική δράση, ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος ήταν καθοριστικός και στην Premier League, οδηγώντας την Άρσεναλ στη νίκη με 2-0 επί της Σαουθάμπτον.

Ο Έλληνας κεντρικός αμυντικός ήταν απροσπέλαστος στην άμυνα και μάλιστα τα στατιστικά στοιχεία του αγώνα, έδειξαν ότι στο πρώτο ημίχρονο δεν έχασε ούτε μία «μονομαχία» από τους αντιπάλους του.

Τα σχόλια για την εμφάνιση του αρχηγού της Εθνικής Έλλάδας ήταν έτσι αποθεωτικά σε όλη την Αγγλία, με τον θρύλο των «κανονιέρηδων», Ίαν Ρας να σημειώνει στο youtube ότι «Ο Σωκράτης ήταν φανταστικός σήμερα (σ.σ: χθες)».