«Τρία στα τρία» το Περιστέρι, 71-62 τον Χολαργό

BASKET LEAGUE / ÐÅÑÉÓÔÅÑÉ - ×ÏËÁÑÃÏÓ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÔÁÊÇÓ ÓÁÃÉÁÓ / EUROKINISSI)

Αήττητο παρέμεινε το Περιστέρι, επικρατώντας με 71-62 του Χολαργού, στο «Ανδρέας Παπανδρέου» για την 3η αγωνιστική της Α1. Στίβεν Γκρέι (16π.) και Χένρικ Σίρκο (12π.) σημείωσαν διψήφιο νούμερο πόντων για τους γηπεδούχους που είδαν τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο να μαζεύει 10 ριμπάουντ (9π.). Με 14 πόντους, ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς ήταν ο κορυφαίος του νεοφώτιστου Χολαργού που συμβιβάστηκε με μία δεύτερη ήττα. Τον παλαίμαχο Σέρβο διεθνή φόργουορντ που φόρεσε τη φανέλα του Περιστερίου πριν περίπου 20 χρόνια τίμησαν οι «κυανοκίτρινοι» στο ημίχρονο. Το Περιστέρι δεν βρήκε ρυθμό στο α΄ μέρος, πάτησε γκάζι στην 3η περίοδο, ενώ εκτέλεσε και 37 βολές έναντι 18 του Χολαργού!

Τα δεκάλεπτα: 12-16, 27-30, 54-41, 71-62

Αστοχοι από τη γραμμή του φάουλ (5 χαμένες βολές) παρουσιάστηκαν οι παίκτες του Πεδουλάκη μετά το τζάμπολ, την ώρα που οι παίκτες του Λυκογιάννη ήταν εύστοχοι στα περισσότερα σουτ που επιχείρησαν για το 12-16 στο 10ο λεπτό. Ο Χολαργός ξέφυγε και με +8 (17-25) στο 14′ διατηρώντας το προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο 27-30. Με την έναρξη της 3ης περιόδου, όμως το Περιστέρι πίεσε στην άμυνα, βρήκε ρυθμό και με 19 πόντους σε 6 λεπτά, προσπέρασε με 46-41. Ο Σίρκο που ήταν εξαιρετικός διαμόρφωσε το +10, 51-41 στο 29′, ενώ στο 30ο λεπτό το Περιστέρι προηγήθηκε και με 54-41. Τυπική διαδικασία αποδείχτηκε η 4η περίοδος με το Περιστέρι να παραμένει στο «ρετιρέ» με τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες στην επάνοδό του στην Α1.

Διαιτητές: Καρακατσούνης-Σταματόπουλος-Τσώνος

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Αργύρης Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 9 (10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χάροου 8 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 6 λάθη), Γκρέι 16 (3), Σίρκο 12 (2), Ντάνιελ 8, Μουράτος 9 (3/3 δίποντα, 3/4 βολές), Σκορδίλης 2, Κλαρκ 3 (1), Αγραβάνης 2, Μπεντίλ 2 (6 ριμπάουντ), Καράμπελας

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Άρης Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 5, Γιάνκοβιτς 13 (2/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/7 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο), Οκερεαφόρ 2, Αγκμπελέσε 4, Χόκινς 5, Κώττας 1, Καμπερίδης 7 (1), Σπυριδωνίδης 9, Σκουλίδας 3 (1), Καλαϊτζάκης, Λόβ 4 (1/5 δίποντα), Ντόρσεϊ 8 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

Με ηγέτη τον Λαρεντζάκη η ΑΕΚ πέρασε 66-57 από το Ρέθυμνο

Δύο διαδοχικά τρίποντα του Γιαννούλη Λαρεντζάκη (15π., 3/6 τρίποντα) στις αρχές της 4ης περιόδου έδωσαν το έναυσμα στην ΑΕΚ για νίκη, 66-57, μέσα στο Ρέθυμνο, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Α1. Οι Κρήτες πρόβαλαν σθεναρή αντίσταση παίζοντας ομαδικά για τρία δεκάλεπτα, με κορυφαίους τους Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ, Κέβιν Μπρέισι Ντέιβις και Κάρλτον Γκάιτον. Όταν, όμως οι «κιτρινόμαυροι» αποφάσισαν να παίξουν άμυνα… καθάρισαν με συνοπτικές διαδικασίες τη 2η νίκη στη Basket League φέτος. Στον αντίποδα, το Ρέθυμνο υπέστη μία τρίτη ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 31-30, 46-49, 57-66

Η ΑΕΚ δεν ξεκίνησε καλά στην επίθεση μετρώντας 1/6 σουτ στο πρώτο πεντάλεπτο. Για το Ρέθυμνο ο Κλάντον ήταν «ζεστός» και μετά το 17-15 της 1ης περιόδου, οι Κρήτες ξέφυγαν και με +5, 28-23, χάρη σε τρίποντο του Μπρέισι-Ντέιβις στο 14′. Ο Χάντερ ανέλαβε δράση, τη σκυτάλη πήραν οι Σαντ-Ρος και Ρατάν-Μέις και η ΑΕΚ κάλυψε τη διαφορά. Σε «νεκρό» χρόνο στο ημίχρονο (31-30) διαμαρτυρήθηκε ο προπονητής των «κιτρινόμαυρων», Λούκα Μπάνκι, με αποτέλεσμα να δεχτεί τεχνική ποινή. Το Ρέθυμνο έπαιζε στα ίσα την ΑΕΚ και στην 3η περίοδο, με τον Μπαρτ σε μεγάλα κέφια και ήταν χάρη σε τρίποντο του Ρατάν-Μέις που οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +3, 46-49. Ο Λαρεντζάκης μπήκε «καυτός» στην 4η περίοδο και με 2 διαδοχικά δικά του τρίποντα η ΑΕΚ προσπέρασε με +5 (51-56) στο 33′. Με τον Μπαρτ να βρίσκεται στον πάγκο με 4 φάουλ, το Ρέθυμνο δεν μπόρεσε να ακολουθήσει άλλο. Ο Γιαννόπουλος έκανε το 51-61 με λέι απ με την ΑΕΚ να έχει το «πάνω χέρι» μέχρι τέλους.

Διαιτητές: Αναστόπουλος Π.-Μπήτης-Καλδίρης

ΡΕΘΥΜΝΟ (Σταύρος Μυκονιάτης): Γλυνιαδάκης 4, Μπαρτ 17 (2), Ραζής 4, Ντάνιελς, Μπρέισι-Ντέιβις 10 (1), Σιγκούνας, Καλογιαννίδης 2, Κλάντον 8 (13 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κουρέπης, Γκάιτον 12 (2)

ΑΕΚ (Λούκα Μπάνκι): Ξανθόπουλος, Καββαδάς 2, Γιαννόπουλος 5 (1), Ματσιούλις 2, Γκρίφιν 2 (1/6 σουτ), Λαρεντζάκης 15 (3), Τσαλμπούρης 2, Χάντερ 10, Ρογκαβόπουλος, Ρόμπερσον 8, Σαντ-Ρος 7, Ρατάν-Μέις 13 (1)

ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕ