Γουόριορς – Μπλέιζερς 114-111: Μεγάλη ανατροπή από τους πρωταθλητές – video

Οι Γουόριορς τα… χρειάστηκαν στο δεύτερο παιχνίδι με τους Μπλέιζερς, ωστόσο κατάφεραν να φτάσουν με ανατροπή στο φινάλε στη νίκη (114-111) και να κάνουν το 2-0 στη σειρά των τελικών της Δύσης.

Οι Γούοριορς επικράτησαν εντός έδρας των Μπλέιζερς με 114-111 κι έκαναν το 2-0 στη σειρά των τελικών της Δύσης, παίρνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης στους τελικούς του NBA.

Όπως δείχνει και το σκορ, το δεύτερο μεταξύ τους παιχνίδι δεν είχε καμία σχέση με το πρώτο, με τους Μπλέιζερς να φτάνουν πολύ κοντά στο «μπρέικ», αλλά τους «Πολεμιστές» με καρδιά πρωταθλητή να καταφέρνουν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση στα τελευταία λεπτά.

Το Πόρτλαντ προηγήθηκε με +15 στο ημίχρονο (50-65) και παρότι είδε τη διαφορά να εξανεμίζεται στην τρίτη περίοδο (89-89), κατόρθωσε 4:28 πριν το τέλος να ξεφύγει με οκτώ, 100-108. Οι Γουόριορς έτρεξαν ένα 10-0 (100-108), ωστόσο ο Σεθ Κάρι έβαλε και πάλι μπροστά τους φιλοξενούμενους (110-111) με τρίποντο στα 63’’ πριν το τέλος.

Το κάρφωμα του Κεβόν Λούνεϊ και το λέι απ του Ντρέιμοντ Γκριν έφεραν τους γηπεδούχους στο 114-111, ενώ ο Αντρέ Ιγκουοντάλα στην τελευταία επίθεση έκανε κλέψιμο στο τρίποντο του Ντέμιαν Λίλαρντ που θα έστελνε το ματς σε παράταση.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Στεφ Κάρι με 37 πόντους (11/22 σουτ, 4/14 τρίποντα), 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Ντέμιαν Λίλαρντ και Σι Τζέι ΜακΚόλουμ με 23 και 22 πόντους αντίστοιχα ήταν οι πρώτοι σκόρερ των Μπλέιζερς.

Να σημειωθεί ότι οι Γουόριορς θα αγωνιστούν και στα υπόλοιπα παιχνίδια της σειράς χωρίς τον Κέβιν Ντουράντ.

Δωδεκάλεπτα: 29-31, 50-65, 89-89, 114-11.