Εθνική Νέων Ανδρών: Τραγική εμφάνιση κι αποκλεισμός

Η Εθνική Νέων Ανδρών δεν τα κατάφερε. Γνώρισε βαριά ήττα από τη Γερμανία στον πρώτο νοκ άουτ αγώνα με 82-54 και θα αγωνιστεί για τις θέσεις 9-16 στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U20 στο Τελ Αβίβ. Αύριο (18/7) θα αντιμετωπίσει τον ηττημένο του ζευγαριού Σερβία-Μεγάλη Βρετανία.

Η ελληνική ομάδα βρέθηκε από νωρίς να κυνηγά στο σκορ. Η άμυνα των Γερμανών δημιούργησε προβλήματα στους Έλληνες παίκτες με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει 6-23. Η Ελλάδα είχε σε αυτή την πρώτη περίοδο μόλις 2/16 σουτ εντός πεδιάς με τους αντιπάλους της να μετράνε 8/15.

Με μια σαφώς πεντάδα με σαφή αμυντικό προσανατολισμό στο παρκέ οι παίκτες του Γιώργου Λιμνιάτη κατάφερα να να «ροκανίσουν» τη διαφορά, η οποία πήρε μονοψήφια τιμή (18-26, 14’20’’). Οι Γερμανοί, όμως, είχαν επιβάλει το δικό τους τρόπο παιχνιδιού και το δικό τους ρυθμό με την απόσταση να αυξάνεται ξανά στους 20 πόντους (32-52, 25’40’’) και ως το +24 (35-59, 27’30’’). Η κατάσταση δεν βελτιώθηκε για την ελληνική ομάδα, η Γερμανία έφτασε στο +30 (44-74, 34’), για να ολοκληρωθεί ο αγώνας με το τελικό 54-82.

Διαιτητές: Ερτσέγκ (Κροατία), Σλίβιτς (Αυστρία), Τσαϊκόφσκι (Ουκρανία)

Δεκάλεπτα: 6-23, 26-40, 39-63, 54-82

Ελλάδα (Λιμνιάτης): Μπάλος 2, Καμπερίδης 4, Κουφόπουλος 4, Νικολαϊδης 5, Πιλάβιος 6, Αρνόκουρος 2, Χουγκάζ, Δομπρογιάννης 1, Καλαϊτζάκης Π, Καλαϊτζάκης Γ. 15, Καμπουρίδης 7, Μωραϊτης 8