“Πετούσε” στην επίθεση η Εθνική με Αντετοκούνμπο. Παίρνει… διόρθωση στην άμυνα

Η Εθνική Ελλάδας δεν είχε κανένα πρόβλημα στο επιθετικό κομμάτι κόντρα στην Δομινικανή Δημοκρατία, έβγαλε… προβληματάκια στην άμυνα, αλλά νίκησε με 87-75 και πέρασε στον τελικό του διεθνούς τουρνουά “Άτλας” που διεξάγεται στην πόλη Σουτσόου της Κίνας (27.08.2019 / 14:30 με Βενεζουέλα) – Ασταμάτητος ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με 26π.

Έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, και δείχνοντας αδυναμίες στην άμυνα, η Εθνική Ελλάδας νίκησε με 87-75 τη Δομινικανή Δημοκρατία, στον ημιτελικό του τουρνουά «Άτλας» στην πόλη Σουτσόου της Κίνας.

Η ομάδα του Σκουρτόπουλου θα διεκδικήσει την πρώτη θέση του τουρνουά “Άτλας” απέναντι στη Βενεζουέλα, στον τελικό, την Τρίτη (27/8), στις 14:30 ώρα Ελλάδας.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν ασταμάτητος, σημειώνοντας 26 πόντους στο αντίπαλο καλάθι! Διψήφιοι ήταν και οι Παπαγιάννης (12π.), Πρίντεζης (11π.) και Παπαπέτρου (10π.).

Εθνική Ελλάδας: Τσαμπουκάς του Αντετοκούνμπο με αντίπαλο! – video

Η ομάδα της Δομινικανής Δημοκρατίας ήταν άκρως ανταγωνιστική και… εύστοχη στο πρώτο δεκάλεπτο, χάνοντας την πρωτοπορία στο σκορ στα τελευταία του λεπτά. Η Εθνική Ελλάδας κατέβασε ταχύτητα στην δεύτερη περίοδο, οι Δομινικανοί ανέβασαν την ένταση και κι έτσι -σαν αποτέλεσμα- είχαμε… ντέρμπι μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (48-47).

Η Εθνική μπάσκετ έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με 14/21 δίποντα, 4/6 τρίποντα και 8/8 βολές, δείγμα της προσπάθειας να περάσει την μπάλα κοντά στο καλάθι, αλλά και με 11 λάθη! Απ’ τη μεριά τους, οι Δομινικανοί είχαν 11/23 δίποντα, 6/14 τρίποντα και 7/9 βολές.

Εθνική Ελλάδας: Ο Παπανικολάου έριξε μούτζα σε διαιτητή! video

Η Δομινικανή Δημοκρατία συνέχισε να είναι εύστοχη και στην επανάληψη, δίνοντας μεγάλο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση, αφού δεν επέτρεψε στην Εθνική Ελλάδας να “χτίσει” διαφορά ασφαλείας.

Τα τρίποντα συνέχισαν να αποτελούν… πληγή για την Εθνική Ελλάδας και έφεραν ξανά τους Δομινικανούς σε απόσταση βολής (70-69). Ο Αντετοκούνμπο επέστρεψε στο ματς και μαζί με τους Μάντζαρη και Πρίντεζη αύξησαν τη διαφορά. Η Εθνική έφτασε έτσι… σβηστά στο τελικό 87-75.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 48-47, 66-61, 87-75

Οι πόντοι της Εθνικής: Καλάθης 7, Βασιλόπουλος 3, Παπανικολάου 3, Γ. Αντετοκούνμπο 26, Μπουρούσης 2, Θ. Αντετοκούνμπο 2, Παπαγιάννης 12, Πρίντεζης 11, Λαρεντζάκης 5, Μάντζαρης 6, Παπαπέτρου 10.