Μίλαν – Ίντερ: Διπλό κορυφής για τους “Νερατζούρι”. – videos

Το ντέρμπι του Μιλάνου είχε ξεκάθαρο νικητή την Ίντερ του Κόντε που μοιάζει ασταμάτητη στην Ιταλία και ικανή και για πρωτάθλημα, μετά το άνετο 2-0 κόντρα στην «αιώνια εχθρό» και το 4/4 στο πρωτάθλημα.

«Βασίλισσα» του Μιλάνου η Ίντερ μετά το 2-0 επί της Μίλαν στην κοινή τους έδρα, το οποίο διατήρησε την ομάδα του Κόντε στην κορυφή της βαθμολογίας και στο +2 από τη Γιουβέντους που επικράτησε δύσκολα νωρίτερα της Βερόνα με 2-1.

Οι «νερατζούρι» ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και μετά από ένα «στείρο» πρώτο ημίχρονο, άνοιξαν το σκορ με τον Μπρόζοβιτς στο 49′ και «καθάρισαν» το παιχνίδι και τη νίκη με τον Λουκάκου στο 78′.

Νωρίτερα, η Γιουβέντους τα βρήκε δύσκολα κόντρα στη Βερόνα, η οποία προηγήθηκε στο Τορίνο με τον Μιγκέλ Βελόσο. Ο Ράμσεϊ ισοφάρισε όμως νωρίς στο πρώτο ημίχρονο, για να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του ο Κριστιάνο Ρονάλντο, ευστοχώντας σε πέναλτι στο 49ο λεπτό της αναμέτρησης.