Παναθηναϊκός – Φενέρμπαχτσε: Ακόμα και άδειο είναι… κάστρο. Οι ψυχωμένοι «πράσινοι» «κατάπιαν» τον Ζοτς

Σε ένα ματς που στο φινάλε «έσπασαν» καρδιές ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 81-78 της Φενέρμπαχτσε στο «άδειο» , λόγω τιμωρίας, ΟΑΚΑ παρ» ότι είχε σχεδόν για όλο το 4ο δεκάλεπτο τον Καλάθη στον πάγκο, ο οποίο μάλιστα αποβλήθηκε και με πέντε φάουλ λίγο μετά. Οι «πράσινοι» ανέβασαν έτσι το ρεκόρ τους στο 9-5, ενώ η Φενέρμπαχτσε «βυθίστηκε» πιο πολύ στην κρίση.

Ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε αλλαγμένος στην άμυνα και με Φριντέτ και Καλάθη να κάνουν “μαγικά” υπέταξε τη Φενέρμπαχτσε στο “παγωμένο” ΟΑΚΑ με 81-78 για την 14η αγωνιστική της Euroleague. Η διαφορά έφτασε ακόμα και στο +13 (74-61) για το “τριφύλλι” το οποίο στο τέλος νίκησε και τον κακό του εαυτό και παρά την αντεπίθεση της Φενέρ και την αποβολή του Καλάθη με 5 φάουλ στο 4ο δεκάλεπτο, βρήεκ τον τρόπο να πάρει τη νίκη και να ανεβάσει το ρεκόρ του τη διοργάνωση σε 9-5, αφήνοντας τους Τούρκους πολύ χαμηλά στη βαθμολογία με 5-9.

Θυμηθείτε το LIVE του αγώνα ΕΔΩ. Το ματς

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το ματς δυνατά και πήρε από νωρίς το προβάδισμα με 13-8 και τον Νικ Καλάθη να γίνεται σε εκείνο το σημείο του αγώνα ο 5ος πασέρ στην ιστορία της Euroleague ξεπερώντας τον Μίλος Τεόντοσιτς. Παρά την καλή τους άμυνα όμως, οι γηπεδούχοι υπέπεσαν σε πολλά αβίαστα λάθη στην επίθεσή τους και έχασαν την ευκαιρία να ξεφύγουν στο σκορ, ενώ την ίδια στιγμή οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με αιχμή του δόρατος τον Λοβέρν κλείνοντας το δεκάλεπτο στο -1 (22-21). Η “αφύπνιση” του Σλούκα έκανε ακόμα πιο δύσκολα τα πράγματα για τον Παναθηναϊκός, ο οποίος συνέχισε να αντιμετωπίζει προβλήματα με τα πολλά του λάθη αλλά και με την άμυνα στη ρακέτα, όπου ο εξαιρετικό κατά τ’ άλλα Παπαγιάννης, δεν έβγαζε… άκρη με τον Λοβέρν κάτω από τη ρακέτα της ομάδας του. Ένα “ξέσπασμα” των “πρασίνων” έφερε το ματς στα ίσα (40-40) με ένα λεπτό για τη λήξη, αλλά τελικά η φενέρ ήταν αυτή που πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια με 42-46.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως εμφανίστηκε ένας διαφορετικός Παναθηναϊκός στο παρκέ και με τον Φριντέτ αρχικά να “σπρώχνει” την ομάδα, φτάνοντας τους 15 πόντους, αλλά και την άμυνα να λειτουργεί έφτασε λίγο πριν το τέλος της 3ης περιόδου να προηγείται με 9 πόντους (62-35) ολοκληρώνοντας με καλάθι του Καλάθη στον αιφνιδιασμό ένα επιμέρους σερί 10-2. Ο Παπαπέτρου με τρίποντο αμέσως μετά έφερε για πρώτη φορά την διαφορά στο +10 (65-55), με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει τελικά με 65-57. Στο 4ο δεκάλεπτο η διαφορά άγγιξε το +13 (74-61) με βολές του Φριντέτ  αλλά τα δυο φάουλ του Καλάθη, με τα οποία συμπλήρωσε πέντε και τέθηκε εκτός παιχνιδιού έκαναν το ματς ντέρμπι. Η Φενέρ να μειώνει σε 76-74, κρατώντας τους «πράσινους» για 5 λεπτά χωρίς πόντο. Ο Ντε Κολό με μακρινό δίποντο (πατούσε γραμμή), μείωσε σε 79-78 στα 5,7” , με τον Φριντέτ με βολές στα 3,3” να κλείνει το σκορ στο τελικό 81-18.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 42-46, 65-57, 81-78.

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Τόμας 13 (2/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/7 βολές), Ράις 6 (1/4 σουτ, 4/4 βολές), Παπαγιάννης 10 (6 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 8 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Τζόνσον, Μπράουν 3 (1), Φρεντέτ 22 (3/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 10/11 βολές), Καλάθης 15 (6/9 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Γουάιλι 2, Μήτογλου 2 (0/3 δίποντα, 2/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Μπεντίλ.

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Βέστερμαν 7 (1), Μαχμούτογλου 7 (1), Κάλινιτς 6, Σλούκας 15 (3/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6/6 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Ντε Κολό 13 (1), Γουίλιαμς 8 (2/6 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Ντουβερίογλου 4 (5 ριμπάουντ), Ντατόμε 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Λοβέρν 11 (4 ριμπάουντ).