“Κατέρρευσε” ο Προμηθέας στην Κωνσταντινούπολη. Έχασε και τη διαφορά…

Ο Προμηθέας ήταν απολαυστικός ένα 15λεπτο στην Κωνσταντινούπολη, αλλά στη συνέχεια έπαθε… καθίζηση και γνώρισε βαριά ήττα από την Μπεσίκτας (96-74), χάνοντας μάλιστα και την διαφορά της νίκης του (8 πόντων) στο ματς του πρώτου γύρου.

Ο Προμηθέας Πάτρας δεν άντεξε στην Κωνσταντινούπολη! Οι Αχαιοί γνώρισαν την τέταρτη ήττα τους σε 11 αγώνες στο Basketball Champions League, χάνοντας με 96-74 από την Μπεσίκτας.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά είδε τους Τούρκους να μειώνουν στον ένα βαθμό τη διαφορά τους στην κατάταξη και να καλύπτουν -μάλιστα- και τη διαφορά της ήττας τους στον πρώτο γύρο (80-72).

Παρά το γεγονός πως ο Νίκος Γκίκας έμεινε εκτός αγώνα, ενώ οι Ρίον Μπράουν και Λάνγκστον Χολ είχαν λίγα λεπτά συμμετοχής, ο Προμηθέας τα πήγε πολύ καλά στο πρώτο 15λεπτο, φτιάχνοντας μια διαφορά 12 πόντων.

Στην συνέχεια όμως η ομάδα της Πάτρας έπαθε… καθίζηση στην άμυνα (δέχθηκε 71 πόντους σε 25 αγωνιστικά λεπτά), έκανε πολλά λάθη και τελικά γνώρισε τη “βαριά” ήττα.

Πρώτος σκόρερ για τον Προμηθέα Πατρών ήταν ο Παρκς (11 πόντοι), ενώ σημαντική παρουσία είχε ο μαχητικός Κασελάκης (10 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ).Κορυφαίοι των Τούρκων -που είχαν 16/29 τρίποντα- ήταν οι Πρέσι (17 πόντοι), Μπούβα (14 πόντοι, 8 ριμπάουντ), Ριτς (13 πόντοι, 7 ασίστ).

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 38-42, 67-57, 96-74

Μπεσίκτας (Ιβάνοβιτς): Οτκού Αλ, Γκεγίκ 9 (1), Ριτς 13 (3/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Βεϊσέλογλου 7 (1), Γιλντιζλί 7 (1), Μπέντζινγκ 12 (1), Μπούβα 14 (8 ριμπάουντ), Τσαντέκιν, Γκίμπσον 10 (3), Μουτάφ 3 (1), Πρέσι 17 (1/1 δίποντο, 5/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σιπαχί 4

Προμηθέας (Γιατράς): Γερομιχαλός 6, Κασελάκης 10 (2/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λίποβι 6 (6 ασίστ), Παρκς 11, Σανδραμάνης 3 (1), Μπράουν 5 (1), Έλις 5, Χολ, Κατσίβελης 10 (2/7 τρίποντα), Μέγιερ 6 (2), Σαλούστρος 3 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τσαϊρέλης 9

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπεσίκτας: 16/34 δίποντα, 16/29 τρίποντα, 16/17 βολές, 26 ριμπάουντ (20 αμυντικά – 6 επιθετικά), 26 ασίστ, 12 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 22/35 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 6/10 βολές, 31 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 6 επιθετικά), 23 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 21 λάθη