ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός: “Αυτοκράτορας” στο Κύπελλο Ελλάδας. Ήταν… παλικάρι ο “δικέφαλος του Βορρά”

Η αξία του ηττημένου έδωσε τεράστια αξία στον νικητή. Ο ΠΑΟΚ έδωσε τεράστια “μάχη” στο “Δυο Αοράκια”, αλλά ο Παναθηναϊκός έμεινε ψύχραιμος στα… δύσκολα και έφτασε στη νίκη (79-73) που του έδωσε το 19 Κύπελλο Ελλάδας στην ιστορία του.

Δείτε ΕΔΩ το LIVE του αγώνα

Ο πρώτος τίτλος της σεζόν έχει… χρώμα πράσινο. Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον μαχητικό ΠΑΟΚ, στον 44ο τελικό του Κυπέλλου, στο κλειστό “Δύο Αοράκια” του Ηρακλείου, με 79-73 και κατέκτησε τον 19ο τίτλο στο θεσμό.

Το “τριφύλλι” ήταν εκπληκτικό στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά παραλίγο να… πληρώσει ακριβά τη χαλάρωση που έδειξε στη συνέχεια. Ο “δικέφαλος του Βορρά” έδωσε μεγάλη μάχη κατά τη διάρκεια του τελικού και κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ, λίγο πριν την έναρξη της τελευταίας περιόδου. Εκεί όμως “μίλησε” η εμπειρία των “πρασίνων”, που με… μπροστάρη τον Καλάθη έφτασαν στη νίκη.

MVP του τελικού αναδείχθηκε ο Νικ Καλάθης, ο οποίος είχε 19 πόντους, 5 ριμπάουντ και 9 ασίστ.Το παιχνίδι…

Ο Παναθηναϊκός μπήκε… με φόρα στον τελικό, με τον Τόμας να πετυχαίνει τους πρώτους 5 πόντους του “τριφυλλιού” και τον ΠΑΟΚ να δυσκολεύεται κόντρα στην άμυνα των “πρασίνων”. Οι Θεσσαλονικείς ήταν αρκετά άστοχοι και “τρακαρισμένοι”, την ώρα που το “τριφύλλι” εμφανίστηκε δυνατό μέσα στη ρακέτα με τον Γκιστ και να φτάνει στο +12 στο πρώτο πεντάλεπτο του ματς (3-13). Ο “δικέφαλος του Βορρά” έμεινε περισσότερο από 6 λεπτά χωρίς καλάθι, ενώ οι παίκτες του Πιτίνο είχαν πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας (παρά το φρεσκάρισμα της πεντάδας που έκανε) και τον Καλάθη να δίνει κάποιους εύκολους πόντους (η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 19). Ένα μικρό “ξέσπασμα” του Χάτσερ στο φινάλε της περιόδου διαμόρφωσε το 15-29 της.

Ο Χάτσερ φάνηκε -αρχικά- να είναι η… μοναδική πηγή κινδύνου από την πλευρά του ΠΑΟΚ και στο δεύτερο μέρος, την ώρα που ο Παναθηναϊκός “χάλασε” τα ποσοστά του. Οι Θεσσαλονικείς έδειξαν σοβαροί στις προσπάθειες τους (σερί 7-0) και στην άμυνα (έπαιξε ρόλο η παρουσία του Γκάρετ) κατάφεραν να “ψαλιδίσουν” τη διαφορά (22-29), δίνοντας και πάλι ενδιαφέρον στο ματς. Ο Παναθηναϊκός όμως επέστρεψε συγκεντρωμένος μετά από τάιμ άουτ του Πιτίνο και ανέβασε και πάλι τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (25-36).

Αφού ξεπεράστηκε και το πρόβλημα με τον ηλεκτρονικό πίνακα, οι δυο ομάδες τα πήγαν πολύ καλά στην επίθεση (όχι όμως και στην άμυνα). Ο ΠΑΟΚ δεν επέτρεψε στον Παναθηναϊκό να του… ξεφύγει, παρά τα καλάθια του Λάνγκφορντ, βελτιώθηκε πολύ στα επιθετικά ριμπάουντ και πήγε στο ημίχρονο έχοντας φέρει τη διαφορά στους 10 πόντους (36-46).

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ στο ημίχρονο: 5/8 βολές, 8/22 δίποντα, 5/14 τρίποντα, 15-5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 5 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού στο ημίχρονο: 3/5 βολές, 14/19 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 16-0 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 8 λάθη.

Ο Παναθηναϊκός έδειξε να έχει χάσει τη συγκέντρωση του, ο ΠΑΟΚ συνέχισε σε καλό ρυθμό (με κορυφαίους του Χάτσερ και Μαργαρίτη) και κατέβασε τη διαφορά στους 4 πόντους (47-51). Η… ανάσα του “δικέφαλου του Βορρά” παρέμεινε “καυτή” πάνω στο “τριφύλλι” (σ.σ. η άμυνα ζώνης έκανε καλή δουλειά) ο Χάτσερ έκανε τρομερά πράγματα, οι “πράσινοι” έμειναν περισσότερο από 3 λεπτά χωρίς καλάθι και η διαφορά έπεσε στους 3 πόντους (51-54). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Τζόουνς να φέρνει τους Θεσσαλονικείς στο -1 (58-59) με τρομερό τρίποντο.

Το δεύτερο σερί τρίποντο του Τζόουνς -με την έναρξη της τελευταίας περιόδου- έδωσε για πρώτη φορά στον ΠΑΟΚ το προβάδισμα (61-59) και έκανε τον πάγκο του να πανηγυρίσει έξαλλα. Δύο σερί τρίποντα του Παναθηναϊκού όμως έδωσαν μεγάλη “ανάσα” στην ομάδα του Πιτίνο, αλλά ο ασταμάτητος Χάτσερ “απάντησε” με δικό του “τρελό” τρίποντο (64-65). Το “τριφύλλι” κατάφερε να ανανεώσει τις επιθέσεις του, αλλά ο Γκος έφερε το ματς στα ίσα (67-67) και στη συνέχεια να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του (70-67). Οι “πράσινοι” όμως έδειξαν στο φινάλε την εμπειρία και το “βάρος” της φανέλας τους (εκμεταλλεύτηκαν και την απουσία του Γκάρετ που απέκτησε πρόβλημα τραυματισμού) και πέρασαν και πάλι μπροστά με ένα 8-0 σερί, με τον Καλάθη να πρωταγωνιστεί.

Λίγο πριν το ματς μπει στο τελευταίο του λεπτό, ο Μαργαρίτης έφερε το ματς στο… τρίποντο (72-75). Οι παίκτες του Πιτίνο έκαναν λάθη και επέτρεψαν στους Θεσσαλονικείς να μείνουν κοντά στο σκορ. Στα τελευταία δευτερόλεπτα όμως ο Παναθηναϊκός διατήρησε την ψυχραιμία του -με μπροστάρη τον Καλάθη- και πήρε τη νίκη με το τελικό 73-79. Έτσι, το “τριφύλλι” διατήρησε το εκπληκτικό του ρεκόρ, που το θέλει να σηκώνει τουλάχιστον ένα τρόπαιο από την περίοδο 95/96 και μετά.

Τα δεκάλεπτα: 15-29, 36-46, 58-59, 73-79.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Τζόουνς 9 (3), Τζέφερσον, Χρυσικόπουλος, Κόνιαρης, Τέπιτς (5 ριμπάουντ), Μαργαρίτης 13, Ζάρας 3 (1), Χάτσερ 23 (4/6 τρίποντα), Γκάρετ 10 (15 ριμπάουντ), Γκος 15 (4/10 τρίποντα).

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Τόμας 12 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Πέιν, Λάνγκφορντ 17 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ),Παπαπέτρου 10 (1), Γκιστ 14 (8 ριμπάουντ), Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους, Κιλπάτρικ, Καλάθης 19 (2 τρίποντ,α 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 5 λάθη), Αντετοκούνμπο 5 (1), Μήτογλου 2.

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 11/17 βολές, 13/38 δίποντα, 12/28 τρίποντα, 24-8 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 5 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 9 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 14/17 βολές, 19/32 δίποντα, 9/25 τρίποντα, 32-5 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 13 λάθη.