Δεν άντεξε ο ΠΑΟΚ στη Γαλλία. Τι χρειάζεται για να προκριθεί

Ο ΠΑΟΚ ήταν ανταγωνιστικός μέσα στην έδρα της Ναντέρ για 30 λεπτά, αλλά η τραγική του εικόνα στην 4η περίοδο έφερε την ήττα με 79-70 στο Basketball Champions League. Μόνο έτσι θα περάσουν οι Θεσσαλονικείς στη φάση των «16».

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 70-79 από τη Ναντέρ στη Γαλλία για την 11η αγωνιστική του BCL και έβαλε… δύσκολα στην πρόκριση του στη φάση των «16» της διοργάνωσης.

Οι Θεσσαλονικείς έριξαν το ρεκόρ τους στο 6-5, βρίσκονται στην 5η θέση του δευτέρου ομίλου του Baskeball Champiopns League και πρέπει να κερδίσουν τουλάχιστον τους δύο από τους τρεις τελευταίους αγώνες τους (οι δυο είναι εντός έδρας) για να πάρουν το πολυπόθητο «εισιτήριο».

6-5 ρεκόρ έχει και η Ναντέρ, που όμως βρίσκεται στην 4η θέση του γκρουπ, κάλυψε την ήττα με διαφορά 7 πόντων που είχε χάσει στο ματς του πρώτου γύρου στη Θεσσαλονίκη, αλλά έχει πιο δύσκολο πρόγραμμα (τα δυο από τα τρία τελευταία της ματς είναι εκτός έδρας).

Παρά την προσπάθεια που έκανε για 30 λεπτά, ο ΠΑΟΚ πλήρωσε τα χαμένα ριμπάουντ, τα λάθη του και το άσχημο τέταρτο δεκάλεπτο (η ελληνική ομάδα έμεινε πέντε λεπτά χωρίς να σημειώσει πόντο) και ηττήθηκε από τη Ναντέρ.

Η Ναντέρ κυριάρχησε απόλυτα στη ρακέτα (35 εκ των οποίων 13 επιθετικά), είχε 15 ασίστ για 18 λάθη, εκτέλεσε 19/22 βολές και 8/22 τρίποντα. Ο ΠΑΟΚ τελείωσε το ματς με 25 ριμπάουντ (20-5), είχε 16 ασίστ για 15 λάθη, μόλις 5/11 βολές και 9/19 σουτ από τα 6.75.

Μεγάλη ζημιά στους Θεσσαλονικείς έκανε ένας πρώην παίκτης του Άρη, ο Ντόμινικ Γουότερς, ο οποίος σημείωσε 15 πόντους, έχοντας εξαιρετικά ποσοστά (5/6διπ., 5/5βολ.).

Πρώτοι σκόρερ για τον ΠΑΟΚ, με 12 πόντους ο καθένας, ήταν οι Ουίλ Χάτσερ, Λίνος Χρυσικόπουλος. Την επόμενη αγωνιστική, ο «δικέφαλος του Βορρά» θα φιλοξενήσει την Οπάβα (23.01.2019 / 19:30).

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 43-41, 62-60, 79-70.

Ναντέρ (Ντοναντιέ): Κονατέ 9 (1) τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Πάλσον 5, Σένγκλιν 19 (3), Τρέντγουελ 8 (6 ριμπαουντ), Γουότερς 15, Καρνέ, Γκαμπλ 5 (5 ριμπάουντ), Ινβερνίτσι 8 (2), Γιουσκεβίτσιους 10 (2), Πανσά.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Αθηναίου 10 (2), Χρυσικόπουλος 12 (1), Γκάρετ 10, Χάτσερ 12 (3), Ζάρας, Γκος 7 (1), Τζόουνς 6, Κόνιαρης 4 (1), Μαργαρίτης 4, Σχίζας, Τέπιτς 5 (1).

Τα ομαδικά στατιστικά της Ναντέρ: 18/34 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 19/22 βολές, 22-13 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 15 λάθη, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα.

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 19/35 δίποντα, 9/19 τρίποντα, 5/11 βολές, 20-5 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 15 λάθη, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα.